logo g1

Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze hum org   klub org   klasa

Start

Wiadomości z życia szkoły

30.04.2015 r. (czwartek)

Tuż przed majowymi świętami nadeszła z Sejmiku Województwa Lubuskiego wiadomość, iż dwoje naszych uczniów, Aleksandra Lemańska (2c) i Konrad Puchalski (2f) zajęło II miejsce w V edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Wręczenie nagród podopiecznym p. Łukasza Cyroka nastąpi podczas najbliższej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

 

29.04.2015 r. (środa)

Z inicjatywy p. Agnieszki Opali powstał w naszej szkole Klub Dyskusyjny. Początki, jak zwykle, były trudne, ale z biegiem czasu młodzież coraz śmielej zabierała głos i poruszała problemy, które ją nurtują. Tematów, zaproponowanych przez uczniów na następne spotkania, starczy zapewne do końca roku. Pani Agnieszce pomagała p. Justyna Zidek.

 

25-30.04.2015 r. (sobota-czwartek)

Uczniowie, głównie z klas 2a i 2f wraz z opiekunami (p. Iwona Filar, p. Ewa Pachciarek, p. Łukasz Cyrok i p. Adam Szopa - kierownik) wybrali się na 6-dniową wycieczkę do Disneylandu i Paryża. Pierwszy dzień uczniowie spędzili w bajecznym Disneylandzie, gdzie zobaczyli Krainę Dzikiego Zachodu i Dom Fantoma (dom duchów), popłynęli statkiem po jeziorze i pojechali kolejkę górką w stronę Krainy Przygody (Adventureland), Krainy Indiana Jones (niesamowity rollercoaster) i Krainy piratów z Karaibów (przejażdżka po wodzie w klimacie filmowym). Był też zamek Królewny Śnieżki, zagadkowy Piotruś Pan i różne labirynty, parady i pokazy. Jednym słowem – moc wrażeń (przepraszam, to były dwa słowa).

Pobyt w Paryżu był nie mniej emocjonujący. Poza oczywistym wjazdem na szczyt wieży Eiffela, uczniowie podziwiali również widoki Paryża z Łuku Triumfalnego (wejście po schodkach) i z Montmartre (dzielnicy artystów), z Bazyliki Sacre Coeur, która jest najwyższym punktem widokowym w mieście. Oprócz tego sztuka, kultura i muzea: Louvre, d’Orsay, Orangerie, Rodina. Był też rejs statkiem Bateau Mouche po Sekwanie, spacer po dzielnicy łacińskiej (obok Sorbony i Panteonu), Katedra Notre Dame i wizyta na cmentarzu Pere Lachaise (groby min. F.Chopina, E.Piaf, J. Morrisona). Dodatkową atrakcją było muzeum perfum Fragonard. A co jedli uczestnicy tej ciekawej wyprawy? Oczywiście ślimaki, żabki, małże i krewetki. O dziwo, wszyscy próbowali, a niektórzy chwalili wyborny smak, w co my, czyli „schaboszczaki”, nie za bardzo wierzymy.

Uczniowie i opiekunowie składają szczególne podziękowania p. Beacie Kołodziejskiej (mamy Julii z 2a) oraz wychowawczyni kl. 2a, p. E. Wawszczyk, za perfekcyjną organizację wycieczki.


25.04.2015 r. (sobota)

Wykorzystując piękną pogodę Koło Turystyki Rowerowej zaprosiło uczniów na wycieczkę jednośladami do Świdnicy. Trasa przebiegała leśnymi drogami i wioskami. Młodzi rowerzyści uczyli się korzystać z mapy i kompasu. Punktem docelowym były poniemieckie bunkry. Wyjazd zorganizowali p. Janusz Kaczmarek i p. Jacek Urkiel.

 

25.04.2015 r. (sobota)

Kilkadziesiąt dziewcząt zgłosiło się na mini-maraton „Zumby”, który zorganizowała p. Joanna Solan. Cała sala gimnastyczna wypełniona była gimnazjalistkami, które razem z p. Emilią Kusznir-Mącznik (instruktorką fitness) i jej mężem, tańczyły (a w zasadzie wykonywały ćwiczenia gimnastyczne), w rytm modnej muzyki. Podobno skoczne melodie spowodowały, że swoich sił spróbował nawet dyrektor szkoły – ale ja w te pogłoski zbytnio nie wierzę.

 

23.04.2015 r. (czwartek)

Trzeci dzień egzaminów. Po stresie nie ma śladu. Test z języków obcych okazał się stosunkowo łatwy.

 

22.04.2015 r. (środa)

Drugi dzień egzaminów. Ocenie podlega wiedza z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Stres jakby mniejszy. Młodzież jest dobrze przygotowana do testów i świadoma swojej wartości.

 

21.04.2015 r. (wtorek)

W końcu nadszedł ten dzień. Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. W naszej szkole przystąpiło do niego 226 uczniów. Pierwsze osoby zjawiły się tuż po godzinie siódmej. Powód? W domu trudno było sobie poradzić ze stresem, a w grupie rówieśniczej jest raźniej.

Przez trzy kolejne dni uczniowie przystąpią do sześciu egzaminów. Na pierwszy ogień idzie historia i wiedza o społeczeństwie oraz język polski.

 

21.04.2015 r. (wtorek)

Gdy część uczniów przystępowała do egzaminu gimnazjalnego, klasy 2c, 2h oraz 2i, pod opieką wychowawców ( p. Agnieszki Opali, p. Justyny Zidek i p. Katarzyny Machaj) wzięły udział  w interaktywnej wystawie „Eksperymentuj” zorganizowanej przez Centrum Nauki Kopernik w Zespole Szkół Zawodowych PBO. Objazdowa wystawa to świetna okazja do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, ukazujących tajniki fizyki, matematyki i biologii. Uczniowie mogli poznać działanie ludzkiego organizmu, siły grawitacji, a także dowiedzieć się, jak zmieniają się kolory w zależności od światła. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie popierają pomysł, by do naszego miasta przyjeżdżały eksponaty z różnych, ciekawych miejsc. Chętnie wszystkie obejrzymy i przy nich pomajsterkujemy.

 

21.04.2015 r. (wtorek)

Podopieczne p. Beaty Narwicz i p. Alicji Raczyńskiej-Zbierskiej uczestniczyły, w ramach projektu gimnazjalnego, w wycieczce do Parku Mużakowskiego, położonego w dolinie Nysy Łużyckiej, na granicy polsko-niemieckiej (Łęknica / Bad Muskau). Zadaniem dziewcząt z klas 2c i 2g było zaplanowanie i zorganizowanie wyjazdu, opracowanie przewodnika po atrakcyjnych miejscach i doskonalenie kompetencji językowych, czego najlepszym wyrazem było samodzielne wypożyczenie potrzebnego sprzętu turystycznego. Przy pięknej pogodzie, cała grupa z opiekunkami, zwiedziła na rowerach park z zamkiem (renesansowa budowla z XVI wieku), a na koniec zorganizowała piknik na trawie. W wyprawie udział wzięły: Patrycja Witowska, Oliwia Żybura, Anna Szakoła i Iwona Kowalczyk.

 

17.04.2015 r. (piątek)

Klasy 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz), 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) i 1h (wych. p. Kinga Puchan) udały się do Hydro(za)gadki na koncert ukraińskiego tercetu bandurystek „Oriana”. Zespół pochodzi z Tarnopola, a tworzą go absolwentki wyższych uczelni muzycznych. W repertuarze były tradycyjne ukraińskie melodie ludowe i utwory Ennio Morricone, grane na bandurach (30 strunowych instrumentach szarpanych).

 

17.04.2015 r. (piątek)

W Turnieju Pracowników Oświaty w Koszykówce o Puchar Prezydenta Zielonej Góry zajęliśmy III miejsce. Mecze były bardzo zacięte, najczęściej kończyły się różnicą dwóch, trzech punktów. Za przeciwników mieliśmy m. in. Pawła Szcześniaka (reprezentanta Polski), Piotra Galnta, Kamila Czaplę i innych zawodników pierwszoligowego Zastalu.

Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju przyznano p. Katarzynie Marciniak, która w decydującym o wejściu do półfinału meczu, po pięknym podaniu p. Mariusza Małachowskiego, celnie rzuciła do kosza i zapewniła nam awans.

W drużynie G-1 zagrali: p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Katarzyna Marciniak, p. Marcin Biłgorajski, p. Roman W. Łuczkiewicz, p. Mariusz Małachowski (zdobywca największej liczby punktów), p. Piotr Mąkowski, p. Robert Sztejna i p. Adam Szopa.

 

16.04.2015 r. (czwartek)

Laura Spychalska (1g, op. p. Agnieszka Opala) zwyciężyła w międzygimnazjalnym Konkursie Literackim „Ludzie do ludzi”. Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze, a ja zwracam uwagę, że Laura jest dopiero w I klasie.

 

15.04.2015 r. (środa)

W czytelni szkolnej odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu „Zmierz się z Williamem Szekspirem”. Do rywalizacji stanęło ponad 30 uczestników. W kategorii „Najlepsza praca literacka” zwyciężyła Julianna Łuczak (2c), a Karol Ważny (2b) zajął drugie miejsce. Spośród komiksów obrazujących dzieła Szekspira wyróżniono pracę Magdaleny Zimnickiej (2c, II miejsce) i Pauliny Jańczak (2c, III miejsce).

Podczas uroczystości uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali spektakl na podstawie fragmentów „Makbeta”, „Hamleta”, „Romea i Julii” oraz „Wiele hałasu o nic”. W szekspirowskie role wcielili się: Katarzyna Korsak (2c), Weronika Latkowska (2c), Weronika Małysa (1g), Nikola Przymów (1g) i Maciej Śmigaj (3b). Całość zgrabnie prowadzili: Calina Piszcz (3f) i Wojciech Górski (3b).

Konkurs zorganizowały: p. Magdalena Blicharczyk, p. Joanna Kaźmierczak, p. Agnieszka Opala i p. Justyna Zidek.


15.04.2015 r. (środa)

W ramach programu profilaktycznego przeciwko agresji i przemocy „SŁONECZNIEJ” organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski, pod patronatem Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i Fundacji „Bezpieczne Miasto” odbyły się Mistrzostwa Zielonej Góry w strzelectwie. Podopieczni pani Joanny Solan: Hanna Wojnicz (2f), Michał Wysocki (2h), Julianna Kołodziejska (2a) i Filip Gąsiorowski (1e) spisali się rewelacyjnie. Uczniowie zajęli drużynowo I miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej wśród dziewcząt zwyciężyła Hanna Wojnicz, a wśród chłopców Michał Wysocki. Naszej drużynie pomagał licencjonowany zawodnik „Gwardii” Marcin Wysocki z kl. 1e.

 

14.04.2015 r. (wtorek)

W Sulechowie podsumowano wyniki tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Wypadliśmy (jak zwykle) bardzo dobrze, zdobywając 8 tytułów laureata – najwięcej spośród wszystkich szkół gimnazjalnych w Zielonej Górze (w tej klasyfikacji zwyciężyły szkoły społeczne z Żar i Gorzowa Wlkp., które miały po 10 i 9 laureatów). A oto nasi mistrzowie:

Zapała Joanna                          3b       Biologia                       op. p. Kinga Puchan

Borysowski Maksymilian           3e       Biologia                       op. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus

Zaremba Julia                           3b       Biologia                       op. p. Kinga Puchan

Ważny Karol                             2b       Fizyka                          op. p. Ewa Wawszczyk

Rosikiewicz Ryszard                 3e       Matematyka                 op. p. Anna Przybylak

Kozakowski Maksymilian          2b       Język Angielski            op. p. Katarzyna lewandowska

Łysy Magda                              3e       Język Angielski            op. p. Monika Barczyńska

Rosikiewicz Ryszard                 3e       Chemia            op. p. Ewa Pachciarek

Mieliśmy też największą liczbę finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Często do tytułu laureata brakowało zaledwie jednego punktu. Tytuł ten zdobyło 24 uczniów.

Michał Łysak                            2a        Historia                        op. p. Łukasz Cyrok

Maciej Śmigaj                           3b        Historia                        op. p. Agnieszka Sawicka

Jakub Leszczyński                    3h        Biologia                        op. p. Eliza Pietkiewicz -Hanus

Małgorzata Łojewska                3e        Biologia                        op. p. Eliza Pietkiewicz -Hanus

Michał Łysak                            2a        Biologia                        op. p. Eliza Pietkiewicz -Hanus

Lidia Michalak                           2e        Biologia                        op. p. Eliza Pietkiewicz -Hanus

Julia Borowiecka                       3b        Biologia                        op. p. Kinga Pyrka-Puchan

Jakub Mizera                            3b        Geografia                     op. p. Anna Sienkiewicz

Maciej Śmigaj                           3b        Geografia                     op. p. Anna Sienkiewicz

Maciej Śmigaj                           3b        Fizyka                          op. p. Ewa Wawszczyk

Joanna Howis                           3e        Fizyka                          op. p. Jowita Kozikowska

Eryk Leśniak                            1g        Język Niemiecki           op. p. Anna Burnagiel

Małgorzata Łojewska                3e        Język Niemiecki           op. p. Agnieszka Georgiczuk

Jakub Filipiak                           3e        Matematyka                  op. p. Anna Przybylak

Karol Ważny                             2b        Matematyka                  op. p. Justyna Flis

Jan Olszewski                          3f         Matematyka                  op. p. Danuta Przybyszewska

Maciej Strzelczyk                      3h        Matematyka                  op. p. Justyna Flis

Tomasz Ławrynowicz                3e        Matematyka                  op. p. Anna Przybylak

Joanna Howis                           3e        Matematyka                  op. p. Anna Przybylak

Jakub Leszczyński                    3h        Matematyka                  op. p. Justyna Flis

Mikołaj Puk                               3e        Matematyka                  op. p. Anna Przybylak

Julita Bącler                             2a        Matematyka                  op. p. Patrycja Kośmider

Julianna Kołodziejska                2a        Język Polski                 op. p. Dorota Kozica

Anita Niechcielska                    2g        Język Polski                 op. p. Ewa Mrozińska

Wszystkim laureatom i finalistom, a także ich opiekunom, serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu.

 

14.04.2015 r. (wtorek)

Naszym zwycięstwem zakończyły się mistrzostwa Zielonej Góry w sztafetowych biegach przełajowych – i to zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Podopieczni p. Joanny Solan i p. Piotra Mąkowskiego nie dali szans rywalom i w pięknym stylu dobiegli do mety, z każdym metrem zwiększając przewagę. Oto skład obu drużyn:

Weronika Charytoniuk (2d), Jagoda Dąbrowska (1a), Nikola Dziębór (1c), Karolina Galik (1e), Martyna Gocek (2f), Adrianna Janiszewska (3e), Karolina Kowalska (1h), Kaja Orzeszko (1c), Monika Szpakowska (3c) i Marta Wołczyńska (3c);

Jakub Bidalski (2e), Hubert Kaczor (2i), Dominik Kowalski (2d), Krzysztof Łasiński (3b), Mateusz Pędziński (1b), Patryk Przygoda (2f), Jakub Siadul (2c), Michał Szlosowski (3a), Maciej Śmigaj (3b) i Sebastian Wróbel (3h).

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

W ramach przygotowania do końcowego egzaminu panie Agnieszka Opala i Justyna Zidek zaproponowały uczniom klas trzecich przedegzaminacyjny quiz literacki. Swoją wiedzę z kanonu literackiego sprawdzało 42 uczniów. Musieli oni w krótkim czasie uporać się z 65 zadaniami i pytaniami dotyczącymi tzw. lektur ogwiazdkowanych w podstawie programowej, czyli obowiązkowych („Dziady” A. Mickiewicza, „Zemsta” A. Fredry, powieść historyczna

H. Sienkiewicza, bajki I. Krasickiego, fraszki i treny J. Kochanowskiego). Quiz miał za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów oraz wskazać im ewentualne luki w wiedzy. Sądząc po reakcjach uczniów – spełnił on swoją rolę. Mamy więc nadzieję, że przedsięwzięcie to na trwale wpisze się w przedegzaminacyjny kalendarz.

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

3 uczennice: Katarzyna Korsak (2c), Magdalena Zimnicka (2c) oraz Weronika Kędzierska (2e) wraz z opiekunem, p. Justyną Zidek, wzięły udział w przesłuchaniu w Radiu Zachód. Sztuka dziennikarska nie jest obca dziewczynom, działają one przecież w szkolnej „Gimzetce”. Tym razem zadanie polegało na ciekawej prezentacji własnej osoby, poprawie błędów językowych oraz odczytaniu fragmentów prozy. Wystąpienia były nagrywane i teraz będą oceniane przez fachowców. Ciekawe, czy głos naszych uczennic spodoba się radiowcom?

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

Na dwóch długich przerwach wolontariusze sprzedawali samodzielnie przygotowane tosty i ciasta. Zebrano w ten sposób 164 zł (albo jesteśmy tacy głodni, albo hojni). Zebrane pieniądze zostały przekazane Fundacji im. ks. dr Mosinga w celu zakupienia produktów niezbędnych dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

Wojciech Górski (3b) zdobył wyróżnienie specjalne w miejskim konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. Konkurs preferuje młodzież zaangażowaną w wolontariat. Nagrodzenie Wojtka nie jest dla nas zaskoczeniem, bowiem przez cały czas pobytu w szkole wyróżnia się on postawą altruistyczną i wysoką kulturą osobistą.

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

Delegacja szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 75. rocznicy Zbrodnii Katyńskiej. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 2e: Krzysztof Kotuła (chorąży), Natalia Jutrzenka i Michalina Kanclerz (przyboczne). Uroczystość miała miejsce na zielonogórskiej nekropolii. W imieniu Sybiraków i Lubuskiej Rodziny Katyńskiej głos zabrali wnukowie ofiar sowieckich represji. Mszę św. celebrował kapelan LRK, ks. Mirosław Maciejewski.

Zbrodnią Katyńską określa się mord dokonany w 1940 roku przez Rosjan na 22 tysiącach obywateli Polski – oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, kapłanów, nauczycieli i profesorów wyższych uczelni – strzałem w tył głowy. Przez długie dziesięciolecia strona radziecka nie przyznawała się do oczywistej winy, zrzucając ją na Niemców. Powołano nawet specjalną komisję (tzw. Komisja Burdenki, członka Akademii Nauk ZSRR, w skład komisji weszli m.in. Aleksiej Tołstoj i dostojnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej), która miała zeznania świadków, dowody rzeczowe, zdjęcia i różne ekspertyzy świadczące o dokonaniu zbrodni przez niemieckich faszystów. Wersję taką powielało też wielu Polaków (teksty o winie Niemców pojawiły się m.in. w encyklopediach, podręcznikach szkolnych i gazetach). Dopiero w 1990 roku rząd ZSRR podał do publicznej wiadomości, że zbrodni dokonało NKWD (rosyjska policja polityczna).

I tu pojawia się pytanie retoryczne: Czy można wierzyć rosyjskim władzom?

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

Z lekkim opóźnieniem rozegrano wiosenny mecz koszykówki pomiędzy nauczycielami a uczniami. Tym razem zwyciężyli nauczyciele (67:56), a to głównie za sprawą p. Mariusza Małachowskiego, zdobywcy 27 punktów. Dzielnie wspomagali go: p. Adam Szopa, p. Piotr Mąkowski, p. Robert Sztejna, p. Marcin Biłgorajski i jedyna w tym towarzystwie Pani – Patrycja Matyjaszczyk.

W drużynie uczniowskiej zagrali: Mateusz Wojtczak (3a), Kacper Mąkowski (3g), Filip Rybińczuk (3d), Michał Ast (3b), Paweł Wdowiński (3g), Maciej Domagała (2h) i Michał Szlosowski (3a).

 

13.04.2015 r. (poniedziałek)

W godzinach popołudniowych przeprowadzono konkurs dla uczniów klas szóstych zielonogórskich szkół podstawowych pn. „Wer? Wo? Was?”. Organizatorki, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Anna Burnagiel, p. Dorota Jagodzińska i p. Beata Narwicz, z dumą podkreślały wysoki poziom tegorocznej edycji. Dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci SP-7, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z SP-18.

 

11.04.2015 r. (sobota)

Oj, działo się tego dnia, działo. Był to tzw. Dzień Otwartych Drzwi, w ramach którego gościliśmy uczniów klas szóstych SP i ich rodziców. Naliczyliśmy ponad 300 osób. Na odwiedzających czekały różnorakie atrakcje (większość udało nam się sfotografować). Przyszli gimnazjaliści wyglądali na zadowolonych i zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną.

 

11.04.2015 r. (sobota)

Na przyszkolnym boisku rozegrano turniej piłkarski klas pierwszych. Tytuł mistrzowski wywalczyła klasa 1a (Tomasz Gwardiak, Arek Juszczak, Arek Konys, Arek Korczyński, Jakub Lipiński, Bartek Piechocki, Jakub Sułtanowski i Bruno Zandek). Drugie miejsce zajęła kl. 1b, a trzecie połączona reprezentacja 1fg. Mecze były bardzo zacięte, a zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne. Zawody zorganizowali i sędziowali panowie: Piotr Mąkowski i Jacek Urkiel.

 

10.04.2015 r. (piątek)

Pani Iwona Filar przygotowała dla swoich uczniów miłą niespodziankę. Otóż w zajęciach klasy 1a wziął udział Kacper Kadzis – uczeń szkoły Wallingford School w Anglii. Kacper od 7 lat mieszka na Wyspach i mówi jak rodowity Brytyjczyk. Tematem lekcji był system edukacji w UK.

Najbardziej podopiecznych p. Iwony zdziwiło to, że uczniowie w Wielkiej Brytanii mają 20 tygodni wakacji (więcej niż w Polsce) i mogą wziąć dodatkowo 2 tygodnie urlopu, za co najmniej 97% frekwencję. Do Wallingford School uczęszcza ok. 5000 uczniów (słownie: pięć tysięcy!!!), w klasach jest po 40 uczniów, a mimo to nie ma ocen z zachowania.

Dziwna jest ta AngliaJ.

 

10.04.2015 r. (piątek)

Klasy 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak) i 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) uczestniczyły na cmentarzu komunalnym w miejskich obchodach piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczniowie pod monumentem upamiętniającym 96 ofiar tragicznego lotu zapalili znicze.

W tym samym czasie w szkole na minutę włączono dzwonek – w ten sposób uczniowie i pracownicy szkoły uczcili pamięć wszystkich, którzy zginęli na pokładzie Tupolewa-154M.

10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8:41, samolot rządowy, na pokładzie którego było 96 osób, rozbił się przed pasem startowym na lotnisku w Smoleńsku. Śmierć ponieśli:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – p. prof. Lech Kaczyński z małżonką,

Marszałkowie Sejmu i Senatu,

Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej i Senatorowie,

Generałowie - Dowódcy wszystkich rodzajów wojsk,

Prezesi najważniejszych instytucji państwowych,

Duchowni,

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich,

Piloci, obsługa samolotu i oficerowie BOR-u.

 

09.04.2015 r. (czwartek)

Znamy wyniki wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Uznanie komisji konkursowej i rekomendacje do etapu krajowego zdobyli:

Wojciech Kielec (3e) - op. p. Eulalia Szatkowska - za pracę pt. „Osiedle Cegielnia”;

Calina Piszcz (3f) i Wojciech Górski (3b) - op. p. Anna Sienkiewicz - za pracę „Tajemnice Nietkowickich Lasów”;

Marta Wołczyńska (3c) i Milena Klusek (3c) – op. p. Eulalia Szatkowska – za pracę multimedialną pt. „Palmiarnia”.

Barbara Chrześcijańska (1b, op. p. Anna Sienkiewicz) została finalistką etapu wojewódzkiego, a dodatkowo nagrodzono:

Adriana Bruża (3f) – op. p. Eulalia Szatkowska;

Agatę Wywiał, Julię Zarembę, Jakuba Mizerę i Macieja Śmigaja (3b) – op. p. Anna Sienkiewicz;

Sarę Wilk i Ines Seifert (3d) – op. p. Eulalia Szatkowska.

 

08.04.2015 r. (środa)

Trochę leniwie rozpoczynamy pierwszy po feriach wiosennych dzień nauki. Być może miał na to wpływ zorganizowany tuż przed feriami „Piżama Day”, albo obfity stół, który zazwyczaj towarzyszy Świętom Wielkanocnym. W każdym bądź razie w tę środę nikt nie odpytywał, ani nie robił kartkówek. I to się wszystkim podobało.

Na początku kwietnia zakończyliśmy projekt realizowany w klasach drugich na lekcjach geografii, który związany był z charakterystyką wybranych państw azjatyckich. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas 2i, 2e i 2f, którzy zaprezentowali Indie i Japonię. W czasie zajęć uczestnicy mogli podziwiać indyjski taniec w wykonaniu Oriany Pluty (2i). Odbył się również pokaz robienia sushi oraz degustacja tego japońskiego przysmaku, przygotowanego przez Matyldę Pawlisz (2e) i Konstancję Szymanowską (2f). Nauczycielem geografii w tych klasach jest p. Anna Sienkiewicz.

 

08.04.2015 r. (środa)

Jesteśmy winni informację o wynikach konkursu „Od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Z testowymi pytaniami najlepiej poradzili sobie: Paweł Gleń (2b), Patryk Gruszka (2f) i Arkadiusz Konys (1a). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i czekamy na sesję podsumowująca projekt.

 

01.04.2015 r. (środa)

1 kwietnia 2015 odbył się z naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego. Rozpoczęło się od konkurs dla klas 1 i 2 sprawdzającego ogólną wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 50 pytań z różnych dziedzin. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy 2e, drugie z klasy 2a i trzecie z 2g. Następnie uczniowie mogli obejrzeć „Królewnę Śnieżkę” w wersji niemieckiej, czyli „Schneewittchen”. Oprócz tego na przerwach każdy mógł spróbować niemieckich słodkości, sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu i posłuchać niemieckiej muzyki. Dopełnieniem całości był „niemieckojęzyczny” wystrój całej szkoły.

Organizatorami tego dnia były panie: Alicja Raczyńska – Zbierska, Dorota Jagodzińska i Anna Predko.


01.04.2015 r. (środa)

Samorząd Uczniowski, znany z nieszablonowych przedsięwzięć, ogłosił pierwszy dzień kwietnia jako „Piżama Day”. I jak się można było spodziewać, bardzo duża grupa uczniów skorzystała z okazji do dodatkowej zabawy. Także opiekunka SU, p. Agnieszka Georgiczuk, zmieniła na ten dzień swój strój, podobnie jak p. Dorota Kozica.


01.04.2015 r. (środa)

Pod koniec marca zakończyliśmy kolejną zbiórkę artykułów spożywczych oraz środków czystości do paczek świątecznych dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Każdorazowo akcja odbywa się we współpracy z Fundacją im. ks. dr Mosinga. Dzięki wolontariuszom z klas 1b, 1e, 3b, 3d, 3g oraz 3h udało się zebrać między innymi ryż, cukier, makarony, kasze, zupy, sosy, konserwy, przyprawy, płatki, herbatę, kawę, kakao i słodycze.

Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację akcji oraz przekazane produkty należą się wolontariuszom: Oli Budynek (3d), Kalinie Klimenko (3g), Kamili Pietrażyckiej (2b), Marcie Przygodzie (3b), Agacie Serbie (3b), Adzie Sienkiewicz (3d), Gabrysi Śmiałek (3b) i Agacie Wywiał (3b). Dodatkowe paczkę z produktami przekazała klasa 1b oraz 1e. Koordynatorem akcji była p. Anna Sienkiewicz.

Za okazaną pomoc i dobre serce wszystkim darczyńcom z poszczególnych klas, którzy pomagali w zbiórce wolontariuszom oraz ich wychowawcom dziękuje Szkolny Klub Wolontariusza.

31.03.2015 r. (wtorek)

Bardzo dramatyczny przebieg miały półfinały wojewódzkie w koszykówce dziewcząt, rozgrywane we Wschowie. W ostatnich sekundach decydującego meczu ze Szprotawą nasze dziewczęta straciły piłkę, a ich przeciwniczki wykorzystały to i zdobyły dodatkowe punkty, co skutkowało utratą awansu do finału wojewódzkiego. Trzeba jednak podkreślić, że trzecie miejsce w rozgrywkach półfinałowych, to i tak duży sukces podopiecznych p. Katarzyny Marciniak i p. Mariusza Małachowskiego. Zawodniczkom i trenerom serdecznie gratulujemy!

Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Mazurkiewicz (3c), Marta Wołczyńska (3c), Karolina Gruchociak (3g), Paulina Ołpińska (3b), Joanna Howis (3e), Natalia Hołobotowska (2b), Katarzyna Dziklińska (1a) i Katarzyna Sędziak (1b). 


31.03.2015 r. (wtorek)

Maciej Śmigaj (3b) zdobył wyróżnienie w miejskim konkursie recytatorskim, zorganizowanym przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Podopieczny p. Joanny Kaźmierczak zaprezentował wiersz K.I.Gałczyńskiego pt. „Koń w teatrze”. Sądząc po owacyjnym przyjęciu, publiczność przyznałaby Maćkowi I miejsce.

 

30.03.2015 r. (poniedziałek)

W atmosferę nadchodzących Świąt Wielkanocnych wprowadził nas podwójny spektakl przygotowany przez p. Marzenę Nowicką i p. Violettę Janecką. Najpierw obejrzeliśmy pantomimę Plastycznej Formy Teatralnej „Sfumato” pt. „Ballada o narodzinach chleba”, a chwilę później montaż słowno muzyczny pt. „Zmartwychwstał Pan... Alleluja!”.

W przedstawieniu udział wzięli: Joanna Andrzejewska (2h), Martyna Drożdżowska (1e), Julia Dzieciątkowska (3b), Mateusz Fulara (2g), Kalina Georgiczuk (1e), Katarzyna Korsak (2c), Iwona Kowalczyk (2g), Dominika Latkowska (2c), Aleksandra Miechowicz (2b), Anna Szakoła (2g), Adrianna Szczerba (2h),  Szymon Wilk (2g), Magda Zimnicka (2c) i Julia Żołędziewska (2h). Natomiast w okolicznościowym programie zaprezentowali się uczniowie kl. 3b: Wojciech Górski (recytacje), Kamila Lis (śpiew), Maciej Śmigaj (recytacje), Joanna Zapała (śpiew) i Julia Zaremba (śpiew).

Publiczność w zupełnej ciszy obejrzała i wysłuchała obie produkcje, a na koniec nagrodziła młodych artystów gorącymi oklaskami.

 

30.03.2015 r. (poniedziałek)

Podopieczni p. Marzeny Nowickiej zorganizowali kiermasz ozdób wielkanocnych. Zarówno pisanki, jak i stroiki, bardzo szybko znalazły nabywców.

 

30.03.2015 r. (poniedziałek)

Prawie 50 pytań zawierał test z historii pn. „Od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Do konkursu stanęło tyle samo gimnazjalistów z klas I, II i III. Konkurs zorganizowała p. Katarzyna Machaj, a wyniki poznamy po świętach.

 

28.03.2015 r. (sobota)

Do finału kulinarnego konkursu „Master Chef” zakwalifikowało się czworo uczniów: Joanna Grzybek (1h), Hanna Miczek (2e), Marta Socha (2b) i Amadeusz Trzaska (1b). Ich kucharskie umiejętności oceniało jury: Weronika Kędzierska (2e), Natalia Hołobotowska (2b), p. Agnieszka Georgiczuk i p. Janusz Kaczmarek. A co dokładnie podlegało degustacji? Otóż młodzi kucharze przygotowali: zupę kremową z zielonego groszku, Tortellini z sosem serowo-krewetkowym, roladki z łososia oraz Ratatuję (Ratatouille) z cukini i bakłażanów. Jednym słowem – pyszności!

Tegoroczny tytuł „Master Chefa” trafił w ręce Joanny Grzybek, której serdecznie gratuluję, tak samo jak pozostałym finalistom.

 

28.03.2015 r. (sobota)

W stołówce szkolnej trwają ostatnie próby grupy teatralnej „Sfumato”. Sala jest całkowicie zaciemniona, z głośników płynie spokojna muzyka, a delikatne światło reflektorowe oświetla ubranych na czarno młodych aktorów. Pierwsze przedstawienie zaplanowano w poniedziałek.

 

27.03.2015 r. (piątek)

W mistrzostwach szkoły w siatkówce dziewcząt klas pierwszych zwyciężyła klasa 1g (Alicja Bankowska, Julia Cholewa, Weronika Małysa, Natalia Piasecka, Nikola Przymus i Wiktoria Szmyt). Drugie miejsce wywalczyły dziewczęta z połączonych klas 1eh, a trzecie z kl. 1a. Najlepsza zawodniczką turnieju została Natalia Piasecka (1g). Zawody, rozgrywane w ramach projektu „Zachowaj trzeźwy umysł”, zorganizowały p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk. Przed rozpoczęciem pierwszego meczu, krótką prelekcję na temat zagrożeń związanych z używkami, zaprezentowały uczennice klasy 2h – Nikola Stankowiak, Adrianna Szczerba i Paulina Wiszniowska.

 

26.03.2015 r. (czwartek)

Zwyciężyliśmy w rejonowych mistrzostwach szkół gimnazjalnych w koszykówce dziewcząt. Nasze dziewczęta wygrały w pięknym stylu wszystkie mecze i awansowały do półfinałów. Szkolę reprezentowały: Katarzyna Dziklińska (1a), Karolina Gruchociak (3g), Natalia Hołobotowska (2b), Joanna Howis (3e), Paulina Mazurkiewicz (3c), Paulina Ołpińska (3b), Katarzyna Sędziak (1b) i Marta Wołczyńska (3c).

Drużynę przygotowali: p. Katarzyna Marciniak i p. Mariusz Małachowski.

 

26.03.2015 r. (czwartek)

W drugiej edycji „Dnia talentów” zaprezentowało się 20 gimnazjalistów. Organizatorki, p. Ewa Pachciarek, p. Eulalia Szatkowska i p.Ewa Wawszczyk, zadbały o różnorodność prezentacji i miłą atmosferę. Widownia była zaskoczona umiejętnościami naszych podopiecznych i gromkimi brawami nagradzała ich występy. Na scenie zaprezentowali się:

● Marcelina Małczak (2d) - w utworze Perfectu „Kołysanka dla nieznajomej”;

● Kamila Lis, Kuba Mizera i Julia Zaremba (3b) – z pokazem modeli pojazdów wykonanych własnoręcznie;

● Natalia Hołobotowska (2b), która akompaniowała na gitarze  Weronice Konczanin (2b) śpiewającej utwór Jessie J. „Price Tag”;

● Kinga Filipiuk (2a) z wierszem Ignacego Kraszewskiego „Dziad i baba”;

● Kajetan Szczurek i Patryk Przygoda (2f) prezentując sztuki walkę;

● siostry Weronika (2h) i Julia (3h) Żołędziewskie, w utworze „Sześć krótkich tańców” granym na cztery ręce;

● Piotr Jasielski (2b), który pokazał zręcznościowe sztuczki z nożem;

● Kacper Szczepański (2d) z zespołem Venenum w utworze „ Czas wojny”;

● Iga Jenek (2f), grając na gitarze utwór „Take Care” Joep Wanders’a;

● Adrian Małysa (2f) z piosenką Ryszarda Rynkowskiego „Śpiewająca”;

● Anna Flis (2a), Julianna Kołodziejska (2a), Michał Wysocki (2h) oraz Tomasz Mróz (3b) którzy zaprezentowali swoje prace plastyczne.

Galę bardzo zgrabnie prowadzili Sandra Krawczyszyn (3h) i Patryk Kujawiński (3h).

 

26.03.2015 r. (czwartek)

W bibliotece szkolnej odbył się czwarty etap Językowej Ligi Klas Drugich. Uczniowie uzupełniali testy gramatyczno-leksykalne w językach angielskim i niemieckim.

Do finału przeszły klasy 2a i 2g (klasie 2e zabrakło tylko 1 punktu).

 

23.03.2015 r. (poniedziałek)

Na wiosenne spotkanie do Kawiarenki Literackiej zaprosiły panie: Ewa Mrozińska, Elżbieta Pawluk i Elżbieta Szapućko. Dwa dni wcześniej przypadał Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, jej publikowania i czytania

W szkolnej czytelni młodzi twórcy (Basia, Julka, Wiktoria, Daria, Michał) po raz kolejny zaprezentowali swoje utwory - opowiadania i wiersze, które na przekór wiosennym okolicznościom mówiły o rozczarowaniu, zdradzie, braku wiary, bezsilności i śmierci. Tematyka ta nie po raz pierwszy pojawiła się w młodzieżowych utworach. Na szczęście Michał przygotował żartobliwy utwór, który pomimo tytułu „Kurhanik” wprawił słuchaczy w dobry nastrój.

 

23.03.2015 r. (poniedziałek)

Do szkolnego konkursu ortograficznego zgłosiło się 25 uczniów (po jednym przedstawicielu każdej klasy). Tekst najeżony był trudnymi wyrazami, jak dobra babka rodzynkami. Czegóż tam nie było? Chyża Piegża obok przepiórzycy, chrząszcze w trzcinie, sójki i pustułki oraz hycające gżegżółki – a do tego wszyscy chodzili w tę i we w tę. Ciekawe, co przeskrobali uczestnicy, że uraczono ich takim zbiorem najtrudniejszych nie tylko dla uczniów wyrazów? Organizatorki dyktanda, p. Ewa Mrozińska i p. Agnieszka Żyznowska, podały klasyfikację w trzech kategoriach wiekowych. I tak w „walce z bykami” najlepiej poradzili sobie:

Laura Spychalska (1g), Aleksandra Oparska (1c) i Michał Kmiećkowiak (1b);

Aleksandra Noskowska (2d), Julia Szabunia (2e) i Weronika Idzikowska (2b);

Joanna Howis (3e), Weronika Żołędziewska (3h) i Julia Zaremba (3b).

Wszystkie wymienione osoby będą reprezentować szkołę w konkursie miejskim.

 

23.03.2015 r. (poniedziałek)

W pierwszej edycji konkursu czytelniczego (z języka angielskiego) wzięło udział 32 uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie testu, składającego się z zadań sprawdzających umiejętność czytania i rozumienia w języku angielskim. Był to zarazem ostatni sprawdzian przed egzaminem gimnazjalnym. Z testowymi zadaniami najlepiej poradzili sobie: Magda Łysy (3e, op. p. M.Barczyńka), Ola Łukasiewicz (2g, op. p. A.Deska), Julia Zaremba (3b, op. p. K.Lewandowska), Paulina Ołpińska (3b, op. p. K.Lewandowska) i Igor Matyja (3b, op. p. K.Lewandowska).

21.03.2015 r. (sobota)

Dzień później do walki o mistrzowski tytuł w koszykówce stanęły dziewczęta z klas pierwszych. Złoty medal wywalczyły uczennice kl. 1a (Katarzyna Dziklińska, Wiktoria Lenart, Marta Nogal, Wiktoria Rypuła i Laura Szkoda - wych. p. Katarzyna Marciniak), srebrny 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) a brązowy 1d (wych. p. Wioletta Kupczyk). Najlepszą zawodniczką turnieju została Laura Szkoda (1a).

Turniej zorganizowały p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk. Sędziował Borys Ziobrowski (2a).

 

21.03.2015 r. (sobota)

Koło Turystyki Rowerowej zainaugurowało wiosenny sezon wyjazdem na jednośladach na tereny dorzecza starej Odry. W sumie przekręcono ponad 40 kilometrów. Odrę przekroczono w Pomorsku promem, co też było nie lada atrakcją. Na miejscu zwiedzono stare bunkry, utopiono Marzannę (wszak to Pierwszy Dzień Wiosny) i zrelaksowano się przy ognisku. Wyjazd zorganizowali p. Marcin Biłgorajski i p. Janusz Kaczmarek, a towarzyszył im, jako dodatkowy opiekun, rodzic jednego z uczniów.

W rowerowej wycieczce udział wzięli: Daniel Bielech (3h), Wojciech Kotas (3h), Łukasz Pawlak (1h), Michał Piwecki (3h), Patryk Stróżyński (2f) i Wiktor Urbaniak (3b).

 

20.03.2015 r. (piątek)

Ten dzień był trochę zwariowany. Wiosna zbliżała się wielkimi krokami, na dworze była piękna pogoda, część klas pierwszych wybrała się do kina, po godzinie 10 wszyscy obserwowali zaćmienie słońca, a do tego był to jeszcze tzw. Dzień Otwarty, w ramach którego gościliśmy uczniów klas szóstych zielonogórskich podstawówek. Prezentacja szkoły wypadła bardzo dobrze, o czym świadczyły opinie odwiedzających nas uczniów.

Jedną z atrakcji był konkurs piosenki angielskiej. W konkursie wzięło udział 14 uczniów (w tym 5 chłopców!). Uczestnicy śpiewali piosenki popularnych wykonawców na tle puszczanych na ekranie oryginalnych teledysków. Wszyscy doskonale się bawili, zwłaszcza w przerwach, gdy dwa zespoły karaoke (15 osób) rywalizowały z publicznością.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i wydawnictwo Longman.

I miejsce przyznano Kamili Lis (3b) i Jakubowi Sułtanowskiemu (1a). Drugie miejsce zajęła Marta Rogowska (2f), a trzecie Aleksandra Poźniak (3c). Wyróżnienia otrzymali:

Marta Nogal (1a), Olivia Beyer (3c) i Kacper Wiśny (3c). Wszystkim uczestnikom przekazano płyty CD z pamiątkowym nagraniem występu.

Konkurs przygotowały: p. Anna Deska, p. Iwona Filar i p. Agata Chruścińska. Umiejętności wokalne oceniała p. Violetta Janecka.

 

20.03.2015 r. (piątek)

W ramach przygotowania do lekcji „Edukacja dla bezpieczeństwa” (dziwna to nazwa) uczniowie klas trzecich przygotowywali z pomocą p. Adama Szopy film na temat zagrożenia terroryzmem. Szkolne korytarze i zaułki wykorzystano jako scenerię szalonej akcji brygady antyterrorystycznej. Efekt ich pracy zobaczymy wkrótce na szkolnym telebimie.

 

20.03.2015 r. (piątek)

Do mistrzostw szkoły w koszykówce chłopców klas pierwszych zgłosiły się tylko trzy drużyny, ale za to z jakim potencjałem! Organizator turnieju, p. Mariusz Małachowski, był pod wrażeniem gry swoich podopiecznych, którzy szaleli wprost na parkiecie. Ostatecznie tytuł mistrzowski wywalczyła klasa 1b (Jakub Jakubowski, Michał Kmiećkowiak, David Shinto, Bartosz Świtek, Łukasz Tyrlik), wyprzedzajac 1a i 1e. Miano najlepszego zawodnika zdobył Jakub Jakubowski, natomiast konkurs rzutów wygrał Jan Ratajczak (1).

 

19.03.2015 r. (czwartek)

Klasa 3d (wych. p. Ewa Mrozińska) zorganizował kiermasz wypieków i innych pyszności, a by w ten sposób zasilić budżet planowanej wycieczki do Krakowa. I pomysł świetny i ciasta pyszne, co osobiście mogę potwierdzić.

 

19.03.2015 r. (czwartek)

Pani Patrycja Kośmider, z okazji Święta Liczby π (14 marca = 3,14), zorganizowała kolejną edycje popularnego konkursu matematycznego pn. „Rachmistrz 2015”. Zadaniem uczniów (a reprezentowali oni wszystkie klasy) było jak najszybsze i prawidłowe dokonanie obliczeń rachunkowych, podanych w nietypowych i zagmatwanych zadaniach. Czas na rozwiazanie 30 zadań ograniczono do 25 minut.

Laureatami konkursu zostali: Tymon Radzik (1e, op. p. danuta Przybyszewska), Julita Bącler (2a, op. p. Patrycja Kośmider) i Maciej Strzelczyk (3h, op. p. Justyna Flis). Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców. Po tak ogromnym wysiłku umysłowym (wcześniej uczniowie brali udział w konkursie matematycznym „Kangur”) należało dostarczyć organizmowi odrobiny cukru. Zadbała o to p. Patrycja, znana w szkole z przepysznych wypieków, którymi od czasu do czasu raczy męską część zespołu pedagogicznego, nie za bardzo dbającego o kalorie. Każdy uczestnik otrzymał upieczoną przez nauczycielkę słodką babeczkę.

 

19.03.2015 r. (czwartek)

Pani Marzena Nowicka zaprosiła uczniów na wernisaż do Galerii „Wszędzie”. Tytuł wystawy „Dada Press – Art Shirt” nawiązywał do Dadaizmu – ruchu artystycznego, którego głównym przesłaniem było zerwanie z wszelką tradycją, kanonem i wartościami na rzecz dowolności wyrazu artystycznego, często powiązanego z absurdem i abstrakcją. Prezentację prac uczniów klas trzecich poprzedził tzw. flash mob (ang. błyskawiczny tłum), w ramach którego trzeba było wykonać kilka zaskakujących ćwiczeń.

 

19.03.2015 r. (czwartek)

W łączniku B-C, obok uliczki Bolesława Jeśmana, zaprezentowano prace uczniów p. Violetty Janeckiej, wykonane na zajęciach plastycznych. Temat wystawy „Czas na czas” mówi sam za siebie, a pomysłowość gimnazjalistów zaskoczyła zwiedzających.

 

17.03.2015 r. (wtorek)

Bardzo ładnie, a właściwie rewelacyjnie, wypadliśmy w mistrzostwach Zielonej Góry w tenisie stołowym. Zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt zajęliśmy pierwsze miejsce i wywalczyliśmy awans do zawodów rejonowych. W reprezentacji szkoły wystąpili: Karolina Gruchociak (3g), Aleksandra Lemańska (2c), Natalia Rynkiewicz (2a), Jan Grześków (3e), Łukasz Pawlak (1h) i Szymon Pupin (3e). Dziewczęta trenuje p. Patrycja Matyjaszczyk, a chłopców p. Robert Sztejna.

 

12.03.2015 r. (czwartek)

Informacja o teatralnym przedstawieniu pt. Calineczka rozeszła się lotem błyskawicy po okolicznych przedszkolach. Efektem tego był kolejny spektakl, który obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Jacek i Agatka” oraz Przedszkola nr 21. Stołówka szkolna po raz kolejny zamieniła się w teatralną scenę z jakże miłą i emocjonalnie reagującą widownią. Przypomnę, że przedstawienie przygotowały p. Elżbieta Pawluk i p. Elżbieta Szapućko, a występują w nim: Basia Chrześcijańska (1b), Ola Lubińska (1e), Weronika Małysa (1g), Nicola Przymus (1g), Dominika Wiatrowska 91e) i Kasia z 1b.

Po przedstawieniu maluchy zapoznały się z naszą biblioteką, sposobem wypożyczania książek i czytelnią multimedialną (wiadomo: czym skorupka za młodu ...). Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał kolorową zakładkę. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie wspólnym zdjęciem.

 

12.03.2015 r. (czwartek)

W „Hydro(za)gadce”, siedzibie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Miłość niejedno ma imię”. Wśród czworga nagrodzonych młodych poetów znalazła się uczennica p. Agnieszki Opali – Katarzyna Korsak (2c). Kasi serdecznie gratulujemy tak znaczącego sukcesu i prezentujemy próbkę jej twórczości:

Tajemnica

Cisza.

Każdy o tym mówi.

Każdy już to wie.

On

Ona

 

11.03.2015 r. (środa)

Rozstrzygnięto międzygimnazjalny konkurs „O tytuł Szalonego Reportera”. W kategorii najlepsza fotografia o tematyce szkolnej zwyciężyła Monika Brzezińska z Gimnazjum nr 2, natomiast w kategorii najlepszy reportaż pierwsze miejsce przyznano Weronice Kędzierskiej (2e, op. p. Agnieszka Żyznowska), drugie Julii Szabuni (2e, op. p. Agnieszka Żyznowska), a trzecie reprezentantce G-2 Dorocie Ligockiej. Konkurs zorganizowały p. Ewa Mrozińska i p. Agnieszka Żyznowska.

 

11.03.2015 r. (środa)

O kolejny sukces sportowy postarały się dziewczęta, które zwyciężyły w mistrzostwach Zielonej Góry w koszykówce. W zespole przygotowanym przez p. Katarzynę Marciniak i p. Mariusza Małachowskiego wystąpiły: Katarzyna Dziklińska (1a), Karolina Gruchociak (3g), Natalia Hołobotowska (2b), Joanna Howis (3e), Weronika Idzikowska (2b), Paulina Mazurkiewicz (3c), Paulina Ołpińska (3b), Agata Sawicka (3f), Katarzyna Sędziak (1b) i Marta Wołczyńska (3c). Nasze złotka wyprzedziły Gim-6, Gim-2 oraz Gim-7.

 

10.03.2015 r. (wtorek)

To był już trzeci etap Językowej Ligi Klas Drugich. Drużyny miały za zadanie przygotować plakatową prezentację wylosowanych wcześniej miast. W realizacji zadania mogli brać udział wszyscy uczniowie. Prace zawierały fotografie najciekawszych miejsc, zabytków, znanych ludzi, wydarzeń kulturalnych typowych dla wylosowanego miasta, ich opisy a także podstawowe dane geograficzne. Podczas konkursu należało zaprezentować w języku obcym przygotowaną prezentację. Zgodnie z regulaminem trzy klasy z najmniejsza liczbą punktów odpadały z dalszej rywalizacji, a do kolejnego etapu przeszli uczniowie 2a, 2c, 2e i 2g.

Turniej klas prowadziły: p. Agata Chruścińska oraz p. Anna Predko.

 

10.03.2015 r. (wtorek)

Tymon Radzik (1e, op. p. Robert Dąbrowski) zakwalifikował się do II etapu IX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Zawody międzywojewódzkie rozgrywane będą we Wrocławiu, na tamtejszym Uniwersytecie. Trzymamy kciuki za Tymona!

 

07.03.2015 r. (sobota)

Znowu rozbiliśmy bank. W X edycji międzygimnazjalnego konkursu języka angielskiego ,,Kultura krajów angielskiego obszaru językowego", zorganizowanego przez III LO w Zielonej Górze, zajęliśmy cztery z pięciu pierwszych miejsc. Zwyciężył Maciej Śmigaj (3b) przed Kaliną Klimenko (3g). Czwarte miejsce wywalczyła Weronika Żołędziewska (3h), a piąte Wojciech Górski (3b). Wszyscy uczniowie są podopiecznymi p. Katarzyny Lewandowskiej.

W pierwszej części uczniowie wypełniali test gramatyczno-leksykalny oraz gramatyczny, a w drugiej odpowiadali na wylosowane pytania. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 23 uczniów z gimnazjów z Zielonej Góry, Nowej Soli i Nowogrodu Bobrzańskiego.

 

07.03.2015 r. (sobota)

W finale turnieju rekreacyjno-inetgracyjnego „Gimparada” wystąpiły klasy: 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak), 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz), 1f (wych. p. Eulalia Szatkowska) i 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk). Emocji było jak zwykle bardzo dużo. Na twarzach uczniów jak i nauczycieli można było zaobserwować zaciśnięte usta, wybuchy radości i nawet łzy w oczach. Turniej sprawnie poprowadził p. Piotr Mąkowski, a zmagania uczniów oceniało jury w składzie: p. Alicja Bronikowska, p. Violetta Janecka i p. Joanna Solan. Ostatecznie turniej wygrała klasa 1b, która wyprzedziła 1a. Wszystkie klasy otrzymały w nagrodę bony ufundowane przez Radę Rodziców.

 

06.03.2015 r. (piątek)

Niemalże w przeddzień Święta Kobiet rozegrano tradycyjny mecz siatkówki pomiędzy nauczycielkami a uczennicami. Tym razem dość łatwo wygrały te pierwsze (2:1). W drużynie pań zagrały: p. Alicja Bronikowska, p. Justyna Flis, p. Katarzyna Marciniak, p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Anna Przybylak i p. Monika Barczyńska, a w reprezentacji uczennic wystąpiły: Gabrysia Michalak (3f), Martyna Bieżańska (3f), Agata Sawicka (3f), Paulina Mazurkiewicz (3c), Paulina Ołpińska (3b), Agata Serba (3b) i Julia Mudrecka (3a).

Sędziował p. Robert Sztejna.

 

06.03.2015 r. (piątek)

Gościliśmy p. Stanisława Podemskiego z poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który dla uczniów klas trzecich i drugich (ponad 150 osób) wygłosił bardzo ciekawego wykładu połączony z prezentacją multimedialną na temat Żołnierzy Wyklętych.

Spotkanie zorganizował p. Łukasz Cyrok. Korespondowało ono z wystawą, jaką obecnie można obejrzeć u nas w szkole, a która poświecona jest antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu po 1944 roku.

 

03.03.2015 r. (wtorek)

Wybrano reprezentację szkoły na miejski konkurs recytatorski. Uczestnicy eliminacji musieli wykazać się przede wszystkim bezbłędnym opanowaniem tekstu, a także przestrzeganiem zasad interpunkcji, dykcji i właściwym oddaniem nastroju wiersza. Po przesłuchaniach jury (p. Joanna Kaźmierczak, p. Dorota Kozica i p. Agnieszka Opala) rekomendowało następujących uczniów: Macieja Śmigaja (3b), Dominikę Wiatrowską (1e) i Kingę Filipiuk (1a). Dodatkowo w konkursie miejskim wystąpi także ubiegłoroczna laureatka - Martyna Drzazga (1f).

 

03.03.2015 r. (wtorek)

Klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach chemicznych, zorganizowanych przez p. Ewę Pachciarek. I mimo, że tegoroczny pokaz, jaki miał miejsce na sali gimnastycznej, był mniej widowiskowy niż rok wcześniej, młodzież była zadowolona.

 

02.03.2015 r. (poniedziałek)

Po dwutygodniowych feriach zimowych, wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. W okresie przerwy w szkole odbywały się zajęcia sportowe. Do dyspozycji uczniów była sala gimnastyczna, basen i siłownia. Dodatkowo niektórzy uczniowie spotykali się ze swoimi nauczycielami, aby zwiększyć swoje szanse w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Zajęcia prowadzili p. Jowita Kozikowska, p. Justyna Flis, p. Eliza Pietkiewicz-Hanus, p. Anna Sienkiewicz, p. Łukasz Cyrok oraz p. Agata Walorska-Michalak.

 

01.03.2015 r. (niedziela)

Klasy 2f (wych. p. Łukasz Cyrok), 2h (wych. p. Katarzyna Machaj) i 3h (wych. p. Mariusz Małachowski) uczestniczyły w miejskich uroczystościach poświęconych powojennemu podziemiu niepodległościowemu. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się na placu majora Adama Lazarowicza, z udziałem kompani honorowej Wojska Polskiego. Okolicznościowe widowisko słowno-muzyczne przygotowali uczniowie III LO w Zielonej Górze, wśród których rozpoznaliśmy naszych absolwentów.

Żołnierze Wyklęci to antykomunistyczny ruch partyzancki, przeciwstawiający się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej władzom ZSRR. Bojownicy ukrywali się w lasach i walczyli ze służbą bezpieczeństwa Rosji Radzieckiej (NKWD) i podporządkowanymi jej Milicją Obywatelską (MO), Urzędem Bezpieczeństwa (UB), Korpusem Bezpieczeństwa Wojskowego (KBW). Szacuje się, że Niezłomnych było 120-180 tysięcy. Ostatni z nich, Józef Franczak (pseudonim „Lalek”) został zabity w 1963 roku.

13.02.2015 r. (piątek)

Tuż przed feriami przeprowadzono konkurs poezji miłosnej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że swoje uczucia trzeba było wyrazić w języku angielskim lub niemieckim (szczególnie ten ostatni się do tego nadajeJ). W konkursowe szranki stanęło (uwaga!) 116 uczniów! Czyżby wszyscy poczuli powiew Wiosny?

Wszystkie wiersze wykorzystano przy walentynkowym wystroju szkoły, podobnie jak walentynkowe rzeźby, których wykonano ponad trzydzieści.

Oto nagrodzeni uczniowie (dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród):

Język angielski

I miejsce          -           Oliwia Idziaszek (3c)

II miejsce         -           Wiktoria Michalak i Aleksandra Bagan (2a)

III miejsce        -           Kaja Orzeszko i Paulina Fabisiak (1c)

Język niemiecki:

I miejsce          -           Karolina Stępak (1f)

II miejsce         -           Justyna Grzegorzewska (2a)

III miejsce        -           Wiktor Wojciuszkiewicz (1f).

Nagrodzone rzeźby:

I miejsce          -           Aleksandra Białek (2g - ptaszki w gnieździe)

II miejsce         -           Kaja Obolewicz i Aleksandra Szamreta (2g - tańcząca para)

III miejsce        -           Weronika Małysa (1g - serce na pniu drzewa)

Konkurs przygotowały: p. Monika Barczyńska, p. Anna Burnagiel, p. Iwona Filar, p. Dorota Jagodzinska i p. Adrianna Wdowiak.


13.02.2015 r. (piątek)

Klasa 2b w nieszablonowy sposób pożegnała swoją koleżankę, Julię Bernat, która z początkiem zimowych ferii wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Przy dźwiękach muzyki, w otoczeniu różnokolorowych baloników, odśpiewano piosenki, których treść z uwagi na szum, jaki towarzyszył pożegnalnym harcom, nie udało się nam uchwycić. Ale sposób, w jaki dziękowano Julii za wspólne lata spędzone w naszej szkole, robił wrażenie.

 

Uwaga! Znaczna część zdjęć prezentowanych na szkolnej stronie www wykonana została przez uczennicę klasy 2c - Dominikę Latkowską. Serdecznie dziękujemy Dominice za wsparcie naszych działań i wzbogacenie szkolnej strony internetowej. Tym bardziej, że jej zdjęcia są naprawdę piękne.

 

Uwaga! W czasie ferii zimowych sekretariat czynny jest w godzinach 9:00 – 12:00. Wpłaty za obiady będą przyjmowane 2 i 3 marca 2015 r. (poniedziałek i wtorek).

Cena obiadów: 72,60 zł.

 

W czasie ferii zapraszamy na różnorodne zajęcia sportowe: gry zespołowe, tenis stołowy, siłownia i pływanie.

 

13.02.2015 r. (piątek)

Z uwagi na to, że tegoroczne Walentynki wypadają w sobotę, przesunęliśmy je trochę w kalendarzu i Walentynkowa Poczta zaczęła swoją pracę już w piątkowy poranek. Jak mówią sami zainteresowani, czyli wszyscy zakochani, w tym roku listów jest zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. Czyżby wiosenna pogoda miała na to wpływ?

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Ach! Cóż to był za czwartek! Za sprawą Rady Rodziców (tutaj niskie ukłony za wspaniały pomysł) wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali przepyszne pączki. Zgromadzono je w gabinecie p. dyr. Piotr Bachońskiego, który sukcesywnie przekazywał „słodkie” kartony kolejnym klasom. Lekcje z pączkiem w ręku o wiele lepiej sprzyjały przyswajaniu wiedzy, a dyrektorski gabinet pachniał przez kilka dni jak cukiernia.

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy matematyczną potęgą. W międzygimnazjalnym konkursie „Mat-Tur”, zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, zajęliśmy ponownie I miejsce. Zdobycie tytułu „Matematycznego Tura roku 2015” zawdzięczamy Janowi Olszewskiemu (3f – op. p. Danuta Przybyszewska), Ryszardowi Rosikiewiczowi (3e – op. p. Anna Przybylak) i Maciejowi Strzelczykowi (3h – op. p. Justyna Flis).

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Trwają przygotowania do Walentynek – corocznego święta zakochanych. Na ten dzień uczniowie zrobili specjalne kartki, które po wypełnieniu i wpisaniu nazwiska adresata trafią do niego poprzez specjalnie zorganizowaną na te okoliczność Pocztę Walentynkową.

Nazwa Walentynek pochodzi od św. Walentego żyjącego w III wieku na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Duchowny ten błogosławił śluby młodych legionistów, łamiąc w ten sposób zakaz cesarza, który zabraniał młodym żołnierzom łączyć się z ukochanymi niewiastami.

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Nauczycielki języka angielskiego przystąpiły do projektu „The Red Hand Day” (Dzień czerwonej ręki). Akcja polegała na odbijaniu na kartkach papieru śladu dłoni pokrytej czerwoną farbą. Wszystkie „odbitki” zostaną wysłane do ambasad krajów, w których dzieci zmuszane są do walki z bronią w ręku. Jest to protest przeciwko wykorzystywaniu dzieci w konfliktach zbrojnych na całym świecie. The Red Hand Day jest organizowany od 10 lat w ponad 50 krajach świata.

 

11.02.2015 r. (środa)

W ramach współpracy polsko-niemieckiej grupa uczniów wyjechała do Pestalozzi Gymnasium w Guben.  Tym razem tematem przewodnim był karnawał. Na miejscu przywitali nas uczniowie i nauczyciele poprzebierani w różnokolorowe stroje. Poznaliśmy historię karnawału, braliśmy udział w zajęciach plastycznych oraz odwiedziliśmy muzeum. Swoje umiejętności językowe uczniowie podnosili podczas gier i zabaw z rówieśnikami. Udział w wymianie brali udział uczniowie klas 2f, 2i oraz 2g. Wyjazd zorganizowały: p. Alicja Raczyńska-Zbierska oraz p. Beata Narwicz.

 

10.02.2015 r. (wtorek)

Klasy I i II udały się na koncert do zielonogórskiej Filharmonii na koncert poświecony muzyce baletowej. Orkiestra pod dyrekcją p. Czesława Grabowskiego zaprezentowała fragmenty z baletów „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, a także z „Pana Twardowskiego” Ludomira Różyckiego i „Ognistego ptaka” Igora Strawińskiego. Koncert zakończył „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość” Manuela de Falla. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się prezentowanej muzyce, reagując lekkim poruszeniem, kiedy rozlegał się znany fragment.

Koncert zakończył się owacją na stojąco, co zainicjowała sama młodzież, wywołując tym samym lekkie zdziwienie muzyków, gdyż takie zachowanie młodych słuchaczy jeszcze się

im nie przydarzyło. Wiemy to od dyrygenta, p. Czesława Grabowskiego, który podzielił się tą obserwacją z p. Violettą Janecką.


09.02.2015 r. (poniedziałek)

Koło Przyjaciół Biblioteki zaprezentowało się przed uczniami SP-1. Wystawiono „Calineczkę”, która dwa dni wcześniej spotkała się z gorącym przyjęciem przez dzieci naszych pracowników. Tym razem również były brawa, a zatroskane twarze młodych widzów świadczyły o uważnym śledzeniu losów głównej bohaterki.

 

07.02.2015 r. (sobota)

Dla dzieci naszych pracowników był to szczególny dzień. Otóż w szkolne progi zawitał św. Mikołaj -  w tej roli niedościgły Maciej Śmigaj (3b) – który podtrzymując się pastorałem niósł na swych wątłych barkach olbrzymi wór prezentów. Czyż trzeba dodawać, że postać ta wywołała zarówno entuzjazm jak i trwogę u najmłodszych uczestników spotkania? Świta zacnego gościa (Kamila Machnicka, Tomek Krynicki i Krzysztof Łosiński) uwijała się jak w ukropie, aby nadążyć z wydawaniem paczek. I im więcej paczek znalazło się w rękach dzieci, tym większe uśmiechy pojawiały się na ich buziach. Nie wszystkie jednak miały odwagę porozmawiać z naszym Gościem czy ustawić się do zdjęcia.
Z wielkim przejęciem za to obejrzały zmagania dzielnej Calineczki w inscenizacji przygotowanej przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Na zakończenie małą bohaterkę nagrodziły wielkimi brawami. W przedstawieniu wystąpiły: Dominika Wiatrowska (1e – Calineczka), Nicola Przymus (1g – Kwiat, Ropuch i Motylek), Ola Lubińska (1e – Kobieta i Motylek), Basia Chrześcijańska (1b – Żaba i Kret), Weronika Małysa (1g – Myszka), Natalia Kulus (1b – Rak i Jaskółka) oraz Kasia Sędziak (1b – Narrator).

Całą imprezę przygotowały: p. Elżbieta Szapućko i p. Elżbieta Pawluk.

 

07.02.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie wyłoniono mistrza szkoły w koszykówce dziewcząt klas drugich. Tytuł ten wywalczyły uczennice klasy 2b (Weronika Idzikowska, Natalia Hołobotowska, Patrycja Opach, Weronika Konczanin i Kamila Pietrażyńska). Drugie miejsce zajęła klasa 2e, a trzecie 2g. Najlepszą zawodniczką turnieju została Weronika Idzikowska (2b), która doznała bolesnej kontuzji. Wszystkie mecze sędziował uczeń klasy 2a – Borys Ziobrowski. Zawody zorganizowała p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

06.02.2015 r. (piątek)

Iga Wolanin (2b) zdobyła nagrodę, a Karina Jabłońska (3d) wyróżnienie w miejskim konkursie plastycznym „Zamknięte w książce”. Dodatkowo do pokonkursowej wystawy zakwalifikowano prace Patrycji Opach (2b) i Aleksandry Miechowicz (2b). Zadaniem uczestników było przedstawienie, za pomocą różnych technik plastycznych, świata odkrywanego w przeczytanych książkach. Uzyskany efekt miał zachęcić innych do sięgnięcia po lekturę. Na wystawę wpłynęło ponad 300 prac. Wszystkim wyróżnionym i p. Marzenie Nowickiej, która opiekuje się młodymi plastykami, gratulujemy sukcesów.

 

05.02.2015 r. (czwartek)

Do mistrzostw szkoły dziewcząt w tenisie stołowym zgłosiło się 10 uczennic klas III. Tytuł mistrzowski wywalczyła Ada Janiszewska (3e). Drudgie miejsce zajęła Gabrysia Michalska (3f), a trzecie Natalia Mikiciuk (3g). Zawody przygotowała p. Alicja Bronikowska.

 

03.02.2015 r. (wtorek)

W szkolnych eliminacjach konkursu „British and American Culture” wzięło udział 30 uczniów. Gimnazjaliści odpowiadali na pytania związane z kulturą, geografią i historią krajów anglojęzycznych. Do finału, który rozegrany zostanie w III LO w Zielonej Górze, zakwalifikowali się: Maciej Śmigaj (3b), Wojciech Górski (3b), Łukasz Tyrlik (1b) i Adrian Bróż (3f).

Konkurs zorganizowały: p. Agata Chruścińska, p. Iwona Filar i p. Katarzyna Lewandowska.

 

03.02.2015 r. (wtorek)

W „Gazecie Lubuskiej” ukazał się duży artykuł o dokonaniach Julii Wobalis (1e) i Filipa Gąsiorowskiego (1e). Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału europejskiego festiwalu kompozycji dziecięcej. Oboje są podopiecznymi Szkoły Muzycznej „Yamaha”, a opiekę nad nimi sprawuje p. Wojciech Grabowski. Kompozycja „Dzień z życia pianisty” zostanie wkrótce zaprezentowana w Atenach. Trzymamy kciuki i gratulujemy wspaniałego sukcesu!


02.02.2015 r. (poniedziałek)

Mamy za sobą kolejny etap Językowej Ligi Klas Drugich. Tym razem zmagano się z zadaniami o tematyce muzycznej. Nie były to jednak łatwe zagadnienia. Uczniowie musieli przyporządkować utwór do odpowiedniego filmu lub kompozytora, a także uzupełnić słowa piosenek lub połączyć wersy utworów w logiczną całość. Czasami ciężko było się skupić, gdyż każdemu skakałaby nóżka przy takich artystach jak Elvis Presley czy Rammstein! Konkurs prowadziły p. Agnieszka Georgiczuk i p. Alicja Raczyńska-Zbierska.

Po dwóch etapach największą liczbę punktów zgromadziły klasy 2e, 2g, 2a i 2c. Z dalszej rywalizacji odpadły 2i oraz 2b. Turniej zorganizowały: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Anna Predko, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Agata Chruścińska i p. Katarzyna Lewandowska.

tabliczka1

 

Odwiedziło nas:

960453
DzisiajDzisiaj87
WczorajWczoraj716
W tygodniuW tygodniu6596
W miesiącuW miesiącu5163
Od początkuOd początku960453

Dzisiaj jest: Sobota
5 Września 2015
Imieniny obchodzą
Dorota, Herakles, Herkules, Herkulan,
Justyna, Laurencjusz, Wawrzyniec,
Stronisława

Do końca roku zostało 118 dni.
Zodiak: Panna

Logowanie: