Komunikaty

Odpłatność za obiady w czerwcu


Odpłatność za obiady w czerwcu 2016 r. wynosi 59,50 (17 dni x 3,50).

Wpłaty prosimy dokonywać przelewem na rachunek szkoły

36 1020 5402 0000 0702 0247 1696

w dniach: 23.05 – 31.05 2016 r. (lub w sekretariacie szkoły w dniach 25-31 maja oraz 01.06.2016 r., do godz. 15:00)

W treści przelewu prosimy wpisać: Wpłata za obiady, czerwiec 2016, Nazwisko i imię ucznia, klasa.

Informację o dokonanym przelewie (o treści: Wpłata za obiady, maj 2016, Nazwisko i imię ucznia, klasa) prosimy wysłać na adres:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prosimy do e-maila nie dołączać dowodu wpłaty (wystarczy informacja o treści jak wyżej).

Na tej podstawie intendentka przygotowuje odpowiednią liczbę porcji obiadowych.

Prosimy przestrzegać terminu wpłat.

Odpisy dokonywane są tylko w formie gotówkowej (patrz zakładka Akty prawne/regulamin stołówki szkolnej).


 Wiadomości z życia szkoły

maj 2016

25.05.2016 r. (środa)

Pracę w szkole, z uwagi na powrót p. Anity Paszkowskiej z urlopu rodzicielskiego, zakończyła p. Adriana Wdowiak – niezwykle popularna wśród uczniów nauczycielka języka angielskiego. Pani Adzie dziękujemy za sumienną pracę i życzymy dalszych sukcesów.

 

25.05.2016 r. (środa)

Na zaproszenie Związku Sybiraków uczestniczyliśmy w otwarciu Izby Pamięci. Uroczystość miała miejsce w siedzibie Koła nr 8 przy ul. Lisowskiego. Wspomnianą Izbę stanowi mały pokoik, w którym zgromadzono nieliczne pamiątki po Zesłańcach. Wśród prezentowanych eksponatów uwagę zwraca sztandar Związku z 1946 r., autentyczna kufajka jednego z Sybiraków oraz krzyż modlitewny, który towarzyszył jednej z rodzin na zesłaniu.

Przypomnę, że działania związane z utworzeniem Izby Pamięci wsparli uczniowie kl. 1b (wych. p. Magdalena Blicharczyk) i kl. 1d (wych. p. Patrycja Kośmider), którzy zorganizowali kiermasz samodzielnie przygotowanych wypieków i uzyskane środki przekazali na rzecz tworzonego właśnie minimuzeum.

O warunkach deportacji i codziennym życiu na Nieludzkiej Ziemi opowiedziała zebranym p. Agnieszka Sawicka, nauczycielka historii. Aktu otwarcia Izby, w towarzystwie prezesa Związku Sybiraków, dokonali nasi uczniowie: Oriana Pluta (3i), Dominika Wiatrowska (2b) i Artur Wołk-Lewanowicz (3i) oraz p. Sawicka.

 

25.05.2016 r. (środa)

W przededniu Dnia Matki klasy 1g (wych. p. Joanna Solan), 2a (wych. p. Katarzyna Marciniak) i 2g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) wzięły udział w uroczystościach zorganizowanych przez Związek Sybiraków pod pomnikiem Matki Sybiraczki. W części artystycznej wystąpili przygotowani przez p. Agnieszkę Sawicką uczniowie G-1: Natalia Hołobotowska (3b – gitara), Oriana Pluta (3i - prowadzenie, recytacja, śpiew), Dominik Wiatrowska, (2b - recytacja) i Artur Wołk-Lewanowicz (3i - śpiew). Zaprezentowano wiersze Bogusławy Urgacz („Kamień Sybiraków”) i Wiesława Czermaka („Zamienili nam dom na wagon”) oraz piosenki Jacka Wójcickiego („Miejcie nadzieję”) i zespołu Maleo Reggae („Noc”). Cóż to był za występ! Powiem wprost: rewelacja! Młodzi artyści w przejmujący sposób wyrecytowali i wyśpiewali grozę tamtych dni, gdy w 1940 i 1941 roku Rosjanie deportowali kilkaset tysięcy polskich rodzin w głąb ZSRR. Wielu Sybiraków nie kryło wzruszenia. W ich oczach pojawiły się łzy dyskretnie ocierane chusteczkami. Klękajcie Sopoty i Opola – gimnazjaliści pokazali klasę!

                        

24.05.2016 r. (wtorek)

„Szkolny Mini-Nobel” to najbardziej prestiżowy konkurs, jaki organizujemy od kilku lat. Uczniowie zdobywali wiedzę i gromadzili potrzebne do pracy materiały w czasie roku szkolnego. Uczyli się selekcjonowania informacji i wysuwania ciekawych hipotez, które podlegały weryfikacji i wymagały przeprowadzenia badań potwierdzających lub zaprzeczających tym hipotezom. Nominowane prace zostały zaprezentowane na forum szkoły przed uczniami, rodzicami, dyrekcją oraz komisją złożoną z uczniów (laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych), nauczycieli i przedstawicieli Rady Rodziców.

W tym roku do nagrody Mini-Nobla w poszczególnych dziedzinach nominowano prace:

► z chemii:

- „Czy każdy metal reaguje tak samo?” Filipa Kolasy (2h) i Konrada Staniów (2h);

- „Czy wystarczy pić wodę, żeby nie zabrakło nam magnezu?” Bartka Świątczaka (2c);

- „ Wewnętrzna budowa materii” Filipa Kolasy (2h).

Opiekun: p. Ewa Pachciarek

► z biologii:

- „Papużki faliste” Aleksandry Kowalewicz (3c) i Klaudii Wilamowskiej (3c);

- „Wykrywanie witaminy C” Aurelii Grzeleckiej (2f), Julii Muszyńskiej (2f) i Zosi Parysek (2f).

Opiekun: p. Eliza Pietkiewicz – Hanus.

► z geografii:

- „Jak poznać Europę w 10 dni?” Oriany Pluty (3i) i Sandry Michalskiej (3i);

- „Pokoleniowy czar, czyli Przełazy w obliczu czasu” Basi Chrześcijańskiej (2b);

- „Folklor - wciąż żywy” Weroniki Kędzierskiej (3e) i Julii Szabuni (3e).

Opiekun: p. Anna Sienkiewicz.

Po prezentacji wszystkich zakwalifikowanych do finału prac, komisja pod przewodnictwem p. dyr. Beaty Rybak ogłosiła werdykt. W bieżącym roku Szkolnego Mini-Nobla otrzymali:

- w dziedzinie chemii Bartek Świątczak;

- w dziedzinie biologii Aurelia Grzelecka, Julia Muszyńska i Zosia Parysek;

- w dziedzinie geografii Basia Chrześcijańska.

Wszystkim zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie konkursu serdecznie dziękujemy. Projekt nadzorowały p. dyr. Beata Rybak i p. Anna Sienkiewicz.

 

23.05.2016 r. (poniedziałek)

Nauczyciele wychowania fizycznego ogłosili wyniki plebiscytu na najpopularniejszego sportowca szkoły. Prawo głosu mieli wszyscy uczniowie. Na szkolnym telebimie przez kilka dni prezentowano sylwetki kandydatów. Wielu z nich miało niebagatelne osiągnięcia sportowe. Po przeliczeniu punktacji ogłoszono wyniki. Najpopularniejszym sportowcem szkoły został Mateusz Nadstoga (2b), który wyprzedził Natalię Hołobotowską (3b). Plebiscyt przygotowały panie Joanna Solan i Alicja Bronikowska.

 

20.05.2016 r. (piątek)

Pani Adriana Wdowiak zaprosiła na zajęcia lektoratu z języka angielskiego panią Patrycję Rybacką, od 16 lat mieszkającą w Los Angeles. Uczniowie klas 1d i 1f wysłuchali krótkiej informacji o systemie edukacyjnym w USA, a później zasypali naszego gościa serią pytań na temat codziennego życia w Stanach.

 

19.05.2016 r. (czwartek)

Wiadomość z ostatniej chwili! I to jaka!!!

Zwycięzcą EF Challenge 2016 w Polsce został KONRAD PUCHALSKI (3f)!!!!! Gratulujemy!!!! Konrad pojedzie do Rio de Janeiro na EF Youth Leadership Forum w sierpniu br.
Zadaniem uczestników było przygotowanie przemówienie, w którym należało odpowiedzieć na pytanie „Do you believe nothing is impossible?” – co się tłumaczy „Czy wierzysz, że wszystko jest możliwe”. Koledzy mówili mu, aby dał sobie spokój, że wygra ktoś z Warszawy lub innej aglomeracji. A tu, proszę! Ciekawy pomysł, poważne podejście do tematu i profesjonalna robota zdecydowały o sukcesie. A więc jednak, jak się chce, „wszystko jest możliwe”. Inspiratorem i opiekunem ucznia była p. Iwona Filar.

 

19.05.2016 r. (czwartek)

Trójka uczniów z klasy 3f (Miłosz Gondek, Mikołaj Ksieniewicz i Konrad Puchalski) zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na małą etiudę filmową poświęconą szkodliwości stosowania używek (nikotyna, alkohol, dopalacze, narkotyki). Konkurs pt. „Odpal z nami filmik” zorganizowało Starogardzkie Centrum Kultury w Starogardzie Szczecińskim.

 

18.05.2016 r. (środa)

Wystarczyło kilka słonecznych dni, aby poczuć wiosenny powiew i zainaugurować sezon kajakowy. Jako pierwsza na kajakowy spływ Paklicą na trasie Lubrza – Gościkowo wybrała się klasa 1e (wych. p. Ewa Mrozińska). Część trasy wiodła w pobliżu tajemniczych bunkrów i śluz wodnych stanowiących część hydrotechnicznych urządzeń wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Najpiękniejsze jednak były widoki krajobrazu, rozciągającego się wokół malowniczej trasy przypominającej rezerwat przyrody (powalone wiekiem drzewa, wąwozy, naturalne zapory, zakola rzeczne, bobry, dzikie ptactwo – łabędzie, czaple, perkozy, zimorodki, bieliki). Wrażeń było dużo, jeden z uczestników miał nawet bliskie spotkanie z broniącym swojego terytorium łabędziem białym. Opiekę nad młodzieżą oprócz wychowawczyni pełnili: p. Piotr Mąkowski, p. Adam Szopa i p. Robert Sztejna.

 

 

18-20.05.2016 r. (środa-piątek)

Klasy 2b (wych. p. Anna Sienkiewicz) i 2e (wych. p. Ewelina Wyrzykowska) wyjechały na trzydniową wycieczkę na Kaszuby i do Trójmiasta. Młodzież ochotnie i dzielnie zwiedzała liczne atrakcje turystyczne np. port w Gdyni, Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku, Centrum Solidarności, Salę BHP - gdzie podpisano słynne porozumienia sierpniowe 1980 roku, Kościół Mariacki, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, Ratusz i tak dalej, aż po najsłynniejszy deptak w Polsce (Monciak) i sopockie molo. W ostatni dzień uczestnicy wycieczki wzięli udział w żywej lekcji historii w Szymbarku, gdzie w muzeum znajduje się m.in. najdłuższa deska świata oraz dom „do góry nogami” i największy fortepian świata. Wysłuchali także barwnej opowieść o losach Polaków zesłanych przez Rosjan na Syberię i obejrzeli rekonstrukcję bunkra Gryfu Pomorskiego (polskich organizacji wojskowych z początku II wojny światowej). Wieczory młodzież spędzała na grach sportowych i rozmowach przy ognisku. Opiekę nad uczniami oprócz wychowawców sprawowali p. Mariusz Witczak i p. Janusz Kaczmarek.

 

17.05.2016 r. (wtorek)

Raz do roku stołówka szkolna zamienia się w salę sądową, w której odbywa się „Sąd nad elektrowniami jądrowymi”. W role prawników wcielili się uczniowie klas trzecich. Za stołem sędziowskim zasiedli: Natalia Ginter (3f) – sędzia główny, Paulina Wiszniowska (3h) i Kamila Pietrażycka (3b) – sędziowie poboczni. Jako prokuratorzy wystąpili: Magdalena Mikołajczak(3h) – prokurator do spraw ekologii, Konstancja Szymanowska (3f) – prokurator do spraw ekonomii, Adrianna Szczerba (3h) – prokurator do spraw zdrowia. Oskarżycielską mowę końcową wygłosiła Danuta Iwanicka (3g).

Linię obrony przygotowali: Konrad Puchalski (3f) – obrońca do spraw ekologii, Filip Wamberski (3h) – obrońca do spraw ekonomii, Bartosz Przybysz (3h) – obrońca do spraw zdrowia. Mowę końcową wygłosiła Katarzyna Grussy (3f), jako obrońca główny.

Na początku rozprawy eksperci przedstawili sylwetkę oskarżonego, czyli zapoznali wszystkich zebranych z budową i zasadą działania elektrowni jądrowej oraz rozmieszczeniem elektrowni w Europie. W ich role wcielili się: Jan Cichy (3h), Filip Mąkowski(3h) i Julia Żołędziewska (3h). Następnie prokuratorzy przedstawili argumenty przeciwko budowie elektrowni. Obrona zaś przytoczyła argumenty przemawiające za ich budową. W czasie obrad widzowie zapoznali się również ze zdaniem opinii publicznej, które zaprezentowały: Nikola Stankowiak (3h) i Michał Patrzykąt (3h) oraz Aleksandra Miechowicz (3b), Aleksandra Kot (3f) i Iga Jenek (3f).

Prokuratura powołała świadków, czyli Gabrielę Wyszyńską (3g), Hannę Wojnicz (3f) i Martynę Gocek (3f). Zeznania, które złożyły nie były jednak przekonujące. Brak powagi został zauważony przez sędziów i publiczność sądową. Świadkami obrony – i to poważnymi - byli: Krystian Kube (3h), Jędrzej Romankiewicz (3h) i Mikołaj Falkiewicz (3h).

W czasie rozprawy na sali obrad pojawili się „ekolodzy”, którzy byli przeciwni budowie elektrowni. W role hałaśliwych, przekonanych o swojej racji ekologów wcieliły się uczennice klasy 3a: Zofia Kalembkiewicz, Agnieszka Siuta, Wiktoria Szaj, Kornelia Posieczek. Bardzo ważną postacią był woźny, która dbał, aby cała rozprawa przebiegała zgodnie z wymaganymi na sali sądowej procedurami. Funkcję tę pełnił Bartosz Biegaj (3h). W strategicznych miejscach stali ochroniarze. Ochrona w tym roku okazała się wyjątkowo szczelna. W czasie rozprawy nikt nie mógł wymknąć się z sali rozpraw niepostrzeżenie. W role straży sądowej wcielili się: Sebastian Kupczak (3h), Radosław Adam (3d), Mateusz Hoeft (3d), Piotr Krupiński (3b) i Maksymilian Bielejewski (3b). Cała rozprawa była dokumentowana przez przedstawiciela prasy (w tej roli Michał Wysocki z 3h).

W tym roku po raz piąty wyrok został ustalony na podstawie tajnego głosowania przeprowadzonego wśród licznie zgromadzonej widowni (ponad sto osób). Po przeliczeniu głosów wydano wyrok niekorzystny dla elektrowni jądrowych. Gratulujemy prokuraturze, która przedstawiła przekonujące argumenty. Wyrok skazujący elektrownię jądrową wydano po raz dwunasty w piętnastoletniej historii „Sądu nad elektrowniami jądrowymi”.

Impreza połączyła przyjemne z pożytecznym. Uczestnicy dobrze się bawili, a przy tym zdobyli wiele ciekawych informacji na temat energetyki jądrowej. Projekt nadzorowały p. Ewa Pachciarek i p. Eulalia Szatkowska.

 

17-18.05.2016 r. (wtorek-środa)

Wszystkie klasy drugie wzięły udział w prelekcji na temat cyberprzemocy. Spotkanie prowadzili policjanci z II komisariatu Policji.

 

17.05.2016 r. (wtorek)

Ostatnia próba Poloneza wypadła bardzo dobrze. Nasza uwaga skupiła się na wysokich „szpileczkach”, w których niektóre dziewczęta próbowały tańczyć „chodzonego”. I przyznam szczerze, że szło im nawet nieźle.

 

16.05.2016 r. (poniedziałek)

Do szkolnego konkursu MiniNobel Humanistyczny i potyczek z Savoir Vivre’u zgłosiły się trzy drużyny z klas drugich. Zakres materiału obejmował etykietę językową oraz zasady savoir vivre’u. Jednym z zadań, które uczniowie musieli wcześniej przygotować, było nagranie filmu, w którym zaprezentowano wzorce zachowań w sytuacjach typowych dla nastolatków. Poziom rywalizacji był wysoki, zmagania zacięte, a różnice punktowe minimalne. Zwyciężyła drużyna klasy 2b (Lilianna Czaniecka i Tycjan Pękała). Drugie miejsce przypadło klasie 2e (Kalina Georgiczuk i Konrad Chrznowski), a trzecie – klasie 2h (Joanna Grzybek i Wiktor Cholewa). W jury zasiedli: p. Piotr Bachoński, p. Grażyna Kawka oraz uczennica klasy 3e - Hanna Miczek. Tego typu konkursy wzbogacają uczestników, tym bardziej, że „Obycie umila życie”.

 

16.05.2016 r. (poniedziałek)

Klasa 3 i (pod opieką wychowawcy, p. J. Zidek) uczestniczyła w grze teatralnej pt. „Przestrzeń teatralna”. Gimnazjaliści na przykładzie trzech scen Lubuskiego Teatru – Dużej Sceny, Sceny Kameralnej i Sceny Stańczyka mogli dowiedzieć się, jakie relacje zachodzą między aktorem a widzem oraz jakie środki inscenizacji dominują na poszczególnych scenach. Okazało się, że teatr od kulis jest bardzo ciekawy, szczególnie wszystkie zakamarki i urządzenia, których nie widać podczas spektaklu.

 

16.05.2016 r. (poniedziałek)

Kolejna próba Poloneza pokazała, że wszyscy się bardzo starają i pragną wypaść podczas balu jak najlepiej. Co widać na zdjęciachJ

 

16.05.2016 r. (poniedziałek)

W holu szkoły otwarto wystawę poświęconą Wydarzeniom Zielonogórskim. Pod tą nazwa kryje się gwałtowny protest mieszkańców Zielonej Góry, do którego doszło w dniu 30 maja 1960 roku, kiedy to ówczesne władze przystąpiły do likwidacji Domu Katolickiego, mieszczącego się w budynku obecnej Filharmonii. W starciu z Milicją Obywatelską wzięło udział ok. 5 tysięcy mieszkańców miasta.

Z historią związaną z tym wydarzeniem zapoznał uczniów dr Ireneusz Wojewódzki (Uniwersytet Zielonogórski), a sylwetkę ks. Kazimierza Michalskiego – proboszcza zarządzającego Domem Katolickim – przedstawił p. Adam Urbaniak, przewodniczący Rady Miasta.

 

16.05.2016 r. (poniedziałek)

Piękny sukces odniosła p. Marzena Nowicka i jej Plastyczna Forma Teatralna SFUMATO. Otóż w XIII Przeglądzie Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” podopieczni p. Marzeny zajęli trzecie miejsce i wrócili do szkoły z wielkim Brązowym Piórem. Serdecznie gratulujemy wspaniałego występu i miejsca na podium, tym bardziej, że w konfrontacjach teatralnych uczestniczyło 37 grup aktorskich, w tym takie, które na co dzień pracują z instruktorami sztuki scenicznej. Ciężka praca, a przypomnę, że grupa uczestniczyła razem z p. Nowicką i p. Zidek w nocy teatralnej nie mrużąc ani na chwilę oczu, dała wspaniały efekt, którego autorami są: Martyna Biel (1e), Barbara Chrześcijańska (2b), Martyna Drożdżowska (2e), Daria Felińska (2b), Mateusz Fulara (3g), Kalina Georgiczuk (2e), Katarzyna Korsak (3c), Natalia Kulus (2b), Dominika Latkowska (3c), Natalia Michalewska (1b), Aleksandra Miechowicz (3b), Hanna Pieniążek (2a), Kamila Pietrażycka (3b), Kasia Sędziak (2b), Szymon Wilk (3g) i Magda Zimnicka (3c).

PS. Od dawna wiemy, że p. Marzena Nowicka jest wspaniała. Teraz niech ta wieść leci daleko poza szkolne mury.

 

14.05.2016 r. (sobota)

Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej klas II zakończyły się zwycięstwem drużyny złożonej z uczniów klas 2a i 2g (w tych klasach, z uwagi na małą liczbę chłopców, zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w grupie między oddziałowej). Drugie miejsce zajęła klasa 2h, a trzecie 2b. W zwycięskim zespole zagrali: Mateusz Chaberski (2g), Tomasz Gwardiak (2a), Arek Juszczak (2a), Arek Korczyński (2a), Jakub Lipiński (2a), Bartosz Piechocki (2a), Bartosz Polewski (2g) i Jacek Racławski. Turniej zorganizowali panowie Robert Sztejna i Jacek Urkiel.

 

14.05.2016 r. (sobota)

Ponad pięćdziesięcioro uczniów (w tej liczbie dwóch chłopców) zgłosiło się na maraton Zumby. Zajęcia prowadziła p. Emilia Kusznir-Mącznik. Trudno w to uwierzyć, ale wszyscy tańczyli przez bite trzy godziny i świetnie się bawili. Na koniec rozlosowano karty wstępu do gabinetu kosmetologicznego. Jeden z losów trafił do Borysa, który wspaniałomyślnie przekazał go koleżance (chyba ulubionej, bo nie obyło się bez wiosennych czułości).

Zumba to połączenie tańców latynoamerykańskich z aktywnością sportową (fitness, aerobik).

 

 

13-14.05.2016 r. (piątek-sobota)

Można powiedzieć, że szkoła pracuje na trzy zmiany. Ledwo zakończyły się piątkowe zajęcia pozalekcyjne a już zaczęli się schodzić uczestnicy nocy bibliotecznej (w sobotni poranek przyjdą z kolei zawodnicy na turniej piłki nożnej i uczniowie na maraton Zumby). Wynika z tego, że pracujemy niemalże na „okrągło”. Zajęcia podczas nocnego pobytu w szkolnej czytelni zaprojektowały i zorganizowały p. Magdalena Blicharczyk, p. Elżbieta Pawluk i p. Elżbieta Szapućko. I myli się ten, kto sądzi, że obcowanie z książkami jest nudne. Większość uczestników bibliotecznej nocy nie zmrużyła oka. W programie były projekcje filmów "Złodziejka książek" i "Jutro", przygotowanie okładek do książek, warsztaty improwizacji scenicznej, kalambury, zagadki literackie, gry planszowe i inscenizacja znanej bajki "Kopciuszek", ale w realiach XXI wieku.

Noc w bibliotece spędzili: Julia Ambroziak (2b), Barbara Chrześcijańska (2b), Oliwia Chwiałkowska (3c), Liliana Czaniecka (2b), Daria Felińska (2b), Iga Janowska (2d), Alina Kobyłecka (1h), Karolina Kozłowska (3b), Natalia Kulus (2b), Pola Olejnik (2b), Patrycja Opach (3b), Paulina Pasek (absolwentak), Paulina Rau (3a), Kasia Sędziak (2b), Ala Słoniec (1e), Dominika Wiatrowska (2b) i Paulina Ziarkowska (2d).

 

 

13.05.2016 r. (piątek)

Mamy kolejny powód do zadowolenia. Uczniowie uczestniczący w mistrzostwach Zielonej Góry w turnieju rowerowym wywalczyli I miejsce. Zawody rozgrywano w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Mistrzowskie laury, pod okiem p. Janusza Kaczmarka, zdobyli: Michał Łysak (3a), Mateusz Nadstoga (2b) i Oskar Urbaniak (1h).

 

12.05.2016 r. (czwartek)

Grupa parateatralna „Sfumato” wykorzystuje każda wolną chwilę na doskonalenie swojego aktorskiego warsztatu. Tuż przed szkolnym konkursem ekologicznym (przeszkadzając trochę p. Kindze Puchan, która kończyła „upinać” wystawę prac plastycznych) młodzi aktorzy postanowili przećwiczyć jeszcze raz spektakl „Z życia pudełka Z. (zabawek/zapałek)”. Przypadkowo zawitał do nich Zeus i sfotografował w akcji podopiecznych p. Marzeny Nowickiej. Za kilka godzin staną twarzą w twarz przed publicznością przybyłą na finał XXIII Przeglądu Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O złote pióro Koszałka Opałka”. Trzymamy kciuki!

 

12.05.2016 r. (czwartek)

Bardzo poważnie i profesjonalnie podeszliśmy do miejskiego konkursu „Mistrz pięknego czytania”. Zajęcia z uczestnikami prowadziła p. Kinga Kaszewska-Brawer, aktorka Teatru Lubuskiego. Uczniowie zapoznani zostali z podstawowymi zasadami publicznych wystąpień, prawidłową emisją głosu, odpowiednim oddychaniem, artykulacją, zmianą dynamiki itp. Teoria przeplatana była ćwiczeniami praktycznymi, co bardzo uatrakcyjniło spotkanie.  Dodam, że warsztatom pilnie przysłuchiwała się część Grona Pedagogicznego, w tym piszący te słowa.

 

12.05.2016 r. (czwartek)

Klasy trzecie zaproszone zostały przez p. Kingę Puchan do szkolnego konkursu ekologicznego. Na pytania prowadzących (w tej roli Julia Poterała z kl. 3i oraz Marcin Pieprzycki z 3a) odpowiadały dwuosobowe reprezentacje poszczególnych klas. Zwyciężyli przedstawiciele klasy 3g - Anna Szakoła i Gabrysia Wyszyńska. Drugie miejsce zajęli Hanna Miczek i Lidia Michalak (3e), a trzecie Oriana Pluta i Artur Wołk-Lewanowicz (3i). Zmagania uczniów oceniała młodzieżowa komisja, w skład której weszli: Marek Chudzik (2e), Karolina Kozłowska (3b) i Bartosz Lewandowski (2e). Reportaż ekologiczny na temat niskiej świadomości ludzi o emisji gazów cieplarnianych przygotował niezastąpiony Konrad Puchalski (3f). Przy okazji rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Palący temat - niska emisja". Laureatkami zostały: Wiktoria Kucharska (3a), Natalia Hołobotowska (3b), Matylda Pawlisz (3b), Marta Bodych (3i) oraz Julia Gwóźdź (2b).

 

12.05.2016 r. (czwartek)

Pisałem niedawno o olbrzymim kalendarzu, który obwieszcza, ile dni pozostało do wakacji. Innym symptomem zbliżającego się końca roku szkolnego są próby poloneza prowadzone z uczniami klas trzecich. Tym właśnie tańcem rozpocznie się wkrótce tradycyjny Bal Absolwentów. Pierwsze próby wskazują, że potrzebne będą kolejne. Tymczasem uczniowie klas I z pewną zazdrością obserwowali zmagania starszych kolegów z ósemkowym rytmem.

 

11.05.2016 r. (środa)

Podopieczni p. Kaczmarka wygrali półfinał miejski międzyszkolnego turnieju BRD i zakwalifikowali się do finału. Wymienioną wcześniej dwójkę uczniów wspomagał Mateusz Nadstoga (2b).

 

11.05.2016 r. (środa)

W czwartej edycja konkursu języka niemieckiego „Generell alles” wzięło udział ok. 30 uczniów klas I-III. Każdy z uczestników rozwiązywał test wyboru, składający się z 50 zadań obejmujących zagadnienia krajoznawcze, leksykalne i gramatyczne. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Ola Malejko 3a (op. p. A. Bogalska) oraz Marcin Piotrowski 2b (op. p.A. Georgiczuk). Drugie miejsce zajął Amadeusz Trzaska (op. p.A. Georgiczuk).

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Konkurs został zorganizowany przez p. Annę Bogalską oraz p. Agnieszkę Georgiczuk.

 

11.05.2016 r. (środa)

W ramach Tygodnia Biblioteki panie Elżbieta Pawluk i Elżbieta Szapućko przygotowały dla uczniów klas pierwszych potyczki biblioteczne. Do rywalizacji przystąpiło sześć klas, bowiem 1e wyjechała na wycieczkę w Góry Stołowe, a kl. 1a udała się do biblioteki Norwida, o czym piszemy niżej (lub wyżej). Z czytelniczej rywalizacji zwycięsko wyszła klasa 1h (Antoni Dziedzic i Alina Kobyłecka). Drugie miejsce zajęła reprezentacja 1b (Julia Krajewska i Paulina Sokołowska), a trzecie klasa 1f (Martyna Kwiatkowska i Aleksandra Szatarska).

Dzień wcześniej rywalizowały klasy drugie. Pierwsze miejsce zajęła kl. 2b (Barbara Chrześcijańska i Daria Felińska), drugie miejsce kl. 2e (Martyna Drożdżowska i Kalina Georgiczuk), a trzecie kl. 2f (Karolina Bachońska i Olga Koziołek).

 

11.05.2016 r. (środa)

Klasa 1a wzięła udział w Dniu Amerykańskim zorganizowanym przez Bibliotekę Obcojęzyczną mieszczącą się w Bibliotece im. Norwida w Zielonej Górze. Uczniowie mieli okazję wysłuchać amerykańskiego nauczyciela, pana Patricka Rezeka, który z zapałem opowiadał o tym, dlaczego warto studiować w USA, na czym polega amerykański styl uczenia się oraz co zrobić by zostać stypendystą i wyjechać do USA.  Uczniowie porozumiewali się z prelegentem w języku angielskim, zadawali wiele pytań i zachowywali się wzorowo, co z dumą podkreśliła wychowawczyni, p. Anna Deska.

Ciekawym urozmaiceniem była projekcja filmu o wyprawach kosmicznych "Racing to the Moon", udostępnionego przez ambasadę amerykańską.

 

10.05.2016 r. (wtorek)

Oskar Urbaniak (1h) i Michał Łysak (3a) rozpoczęli, pod okiem p. Janusza Kaczmarka, przygotowania do miejskiego turnieju „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Najwięcej trudności sprawiał okrąg o promieniu 1 metra, wewnątrz którego należało zrobić małe kółeczko.

 

10.05.2016 r. (wtorek)

W drugiej w tym roku Kawiarence Literackiej udział wzięły p. Ewelina Wyrzykowska, p. Magdalena Blicharczyk oraz uczniowie Basia Chrześcijańska (2b), Daria Felińska (2b), Patrycja Opach (3b) i Dominika Wiatrowska (2b). Młode poetki zaprezentowały nowe utwory – niezwykle plastyczne, piękne, bardzo emocjonalne i literacko dojrzałe. Debiutowała Dominika, która dopiero co rozpoczęła przygodę z poezją i już pokazała swój talent. Jej wiersze napisane ładnym językiem były krótkie, bardzo wymowne i wieloznaczne. Spotkanie przygotowały jak zwykle panie bibliotekarki Elżbieta Szapućko i Elżbieta Pawluk.

 

09.05.2-16 r. (poniedziałek)

W ramach projektu edukacyjnego uczennice klasy 2f (Karolina Bachońska, Julia Jarczyńska, Katarzyna Kaczmarek oraz Olga Koziołek) wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 18 i przeprowadziły tam pokazową lekcję „Gry i zabawy na lekcji języka niemieckiego”. Godne podkreślenia jest to, że dziewczęta samodzielnie przygotowały zestaw gier (memory, klocki Jenga, gry planszowe, domino, quiz językowy). Zajęcia spodobały się młodszym koleżankom i kolegom, a gimnazjalistki sprawdziły się w roli nauczycielek, co z dumą podkreśliła ich opiekunka, p. Anna Burnagiel.

 

09-11.05.2016 r. (poniedziałek-środa)

Klasa 1e (wych. p. Ewa Mrozińska) wyjechała na trzydniową wycieczkę (Ziemia Kłodzka i Góry Stołowe). Uczniowie wędrowali po Szczelińcu Wielkim, najwyższym szczycie w Górach Stołowych, a jednocześnie ogromnym, skalnym labiryncie. Wąskie przejścia, kształty skał, wspaniałe widoki i niesamowite miejsce, gdzie śnieg potrafi utrzymać się cały rok, czynią tę górę jednym z najciekawszych i zaskakujących miejsc w Polsce. Błędne Skały (zwane też Wilczymi Dołami) to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne o wysokości kilkunastu metrów. Kolejną atrakcją było zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze, gdzie prawdopodobnie produkowano podzespoły lotnicze dla zakładów wojennych Arado. W ostatnim dniu zwiedzono Zamek Książ, jeden z największych zamków w Polsce i Europie, zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był Perłą Śląska, a także zamkiem z bajki. Rozpisałem się o programie wycieczki, a zapomniałem podać, kto jeszcze opiekował się uczniami. Otóż oprócz p. Ewy były to p. Katarzyna Machaj i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll.

 

10.05.2016 r. (wtorek)

Tymon Radzik (2e) otrzymał na forum klasy pisemną pochwałę dyrektora szkoły. Z inicjatywą wystąpiła p. Ewelina Wyrzykowska – wychowawczyni ucznia. Tymon jest wzorowym uczniem, bardzo zaangażowanym w działalność samorządową. W tym roku został laureatem wojewódzkiego konkursu fizycznego oraz zdobył dwa tytuły finalisty wojewódzkich konkursów z historii i chemii. Jest także laureatem VI edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. W szkole pełni funkcję wiceprzewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Został wybrany do Młodzieżowej Rady przy Radzie Miasta.

 

09.05.2016 r. (poniedziałek)

Wszystkie klasy drugie uczestniczą w zajęciach terenowych organizowanych przez Uniwersytet Zielonogórski. Zajęcia prowadzone są w uczelnianych pracowniach i w terenie, w tzw. Parku Poetów. Uczniowie zapoznani zostaną z technikami zbioru organizmów oraz pospolitymi gatunkami roślin i zwierząt.

 

09.05.2016 r. (poniedziałek)

W międzygimnazjalnym konkursie „Licz się ze słowami – ortografikami” udział wzięło 5 szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Rudek (3g), Tycjan Pękala (2b) i Marcin Wysocki (2e). Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: p. Halina Adamczuk (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna), p. Małgorzata Królak (G-2), p. Irena Kociszewska (Drzonków), p. Joanna Król (G-3), p. Marta Zięba (G-4) oraz p. Ewelina Wyrzykowska (G-1). Nie były to łatwe zmagania. Uczniowie musieli wykazać się znajomością ortografii, umiejętnością logicznego myślenia, zdolnościami poetyckimi, dobrą współpracą w grupie, refleksem oraz spostrzegawczością. Podopieczni p. Agaty Walorskiej-Michalak byli bardzo dobrze przygotowani i to oni zwyciężyli w turnieju. Konkurs zorganizowały p. Agata i p. Justyna Zidek.

 

09.05.2016 r. (poniedziałek)

Gościliśmy prof. Roberta Skobelskiego, który opowiedział uczniom klas 2f, 2h, 3a i 3f o rozwoju motoryzacji w Polsce w XX wieku. Wykład miał wiele odnośników historycznych i rozbudził ciekawość uczniów. A na tym nam głównie zależało.

 

 

08.05.2016 r. (niedziela)

Liczna grupa gimnazjalistów uczestniczyła w miejskich uroczystościach upamiętniających 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3e (Krzysztof Kotuła, Natalia Jutrzenka i Michalina Kanclerz). Mówiąc szczerze, to byliśmy jedyną szkołą, która w niedzielne popołudnie dotarła na Plac Bohaterów i gdyby nie uczniowie klas 1c (wych. p. Beata Narwicz), 3h (wych. p. Katarzyna Machaj) i 3i (wych. p. Justyna Zidek) to byłoby pusto. Uroczystości miały charakter państwowy - była orkiestra wojskowa, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, apel pamięci i salwa honorowa. Wcześniej, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. Życie straciło ponad 70 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków (16% stanu ludności Polski z 1939 roku – są to największe procentowe straty spośród wszystkich państw dotkniętych działaniami wojennymi). Utraciliśmy też, na rzecz Związku Radzieckiego, połowę swojego terytorium. Straty rzeczowe wynosiły (w przeliczeniu na obecne waluty) ponad 1000 miliardów dolarów (700 mld pod niemiecką okupacją i 300 mld pod okupacją rosyjską).

 

07.05.2016 r. (sobota)

Ostatnim akcentem upamiętniającym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja był międzyszkolny turniej siatkówki, jaki zorganizował p. Robert Sztejna przy pomocy p. Patrycji Matyjaszczyk. Po wysłuchaniu hymnu narodowego i krótkim przypomnieniu najważniejszych zapisów pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, przystąpiono do rozgrywek. Do turnieju zgłosiło się sześć drużyn z G-1, G-6 i G-7. Mecze sędziowała p. Katarzyna Marciniak, a kiełbaski z rusztu (spożywane w przerwie zawodów) przygotował p. Janusz Kaczmarek. Drużyna chłopców, grająca w składzie: Mateusz Krawczyszyn (1h), Piotr Krupiński (3b), Adrian Małysa (3f), Mateusz Nadstoga (2b), Szymon Nowak (3h), Mateusz Ołpiński (1g), Jacek Racławski (2g) i Bartek Świtek (2b), wywalczyła I miejsce, natomiast dziewczęta zajęły miejsce drugie: Weronika Idzikowska (3b), Zofia Kalembkiewicz (3g), Weronika Konczanin (3b), Roksana Podgórska (1c), Agnieszka Siuta (3g), Zofia Sobków (2e), Hanna Wojnicz (3f) i Hanna Wysocka (1b).

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Piotr Krupiński (3b), a zawodniczką Dominika Witucka z Gimnazjum nr 7, które to gimnazjum zajęło I miejsce.

 

 

07.05.2016 r. (sobota)

Na przyszkolnym boisku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w mistrzostwach szkoły w piłce nożnej. Startowało osiem drużyn. Tytuł mistrzowski wywalczyła reprezentacja klasy 3e (Sergiusz Dalke, Krzysztof Kotuła, Bartek Majewski, Mateusz Orwat, Kacper Piejko i Mateusz Woźniak). Srebrne medale przypadły klasie 3g, a brązowe 3h. Zawody zorganizowali panowie Piotr Mąkowski i Jacek Urkiel.

 

06-07.2016 r. (piątek-sobota)

Kolejna nieprzespana noc. Tym razem na nocne seanse filmowe zdecydowała się wychowawczyni klasy 1d – p. Patrycja Kośmider, trochę naiwnie wierząc, że po północy jej wychowankowie położą się grzecznie spać (wszak po to przynieśli do szkoły materace). Nic z tego. Dyskusje o filmach (i nie tylko) trwały do białego rana, czyli do godziny 7. Jaki z tego płynie wniosek? Ciężka jest praca wychowawcy klasy. Dodam jeszcze, że p. Patrycja zadbała o słodkości, które niewątpliwie urozmaiciły tę dłuuugą noc.

 

06.05.2016 (piątek)

Dotarły do nas wyniki polskiej edycji międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”. W sumie nasi uczniowie zdobyli 30 nagród. Najlepszy wynik wśród uczniów klas pierwszych (w terminologii konkursowej „bardzo dobry”, tuż za tytułem laureata) osiągnął Marvin Ruciński (kl. 1e, op. p. Anna Przybylak). Wyróżnienia w kategorii Kadet kl. I otrzymali (wg ilości zdobytych punktów): Natalia Michalewska (1b, op. p. Danuta Przybyszewska), Mateusz Wagner (1d, op. p. Patrycja Kośmider), Agata Stawska (1d, op. p. Patrycja Kośmider), Maja Truszczyńska (1d, op. p. Patrycja Kośmider), Wojtek Łotysz (1d, op. p. Patrycja Kośmider), Daria Spychalska (1b, op. p. Danuta Przybyszewska), Michał Kalinowski (kl. 1e, op. p. Anna Przybylak), Kacper Rogowski (1d, op. p. Patrycja Kośmider), Tomasz Lutkowski (kl. 1e, op. p. Anna Przybylak), Julia Kalicińska (1b, op. p. Danuta Przybyszewska) i Oskar Korszun (1d, op. p. Patrycja Kośmider).

W klasyfikacji klas II zdobyliśmy 11 wyróżnień. Otrzymali je: Bartosz Walkowski (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Krystian Adamczak (2h, op. p. Anna Przybylak), Rafał Bereś (2e, op. p. Danuta Przybyszewska), Bartosz Świtek (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Kalina Mariasz (2d, op. p. Wioletta Kupczyk), Mateusz Nadstoga (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Katarzyna Sędziak (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Katarzyna Dranczewska (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Łukasz Pawlak (2h, op. p. Anna Przybylak), Julia Gwóźdź (2b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura) i Tymon Radzik (2e, op. p. Danuta Przybyszewska).

Najlepszy wynik (bardzo dobry) wśród uczniów klas III (kategoria Junior) uzyskał Karol Ważny (3b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), a wyróżnienia Adrian Knysak (3e, op. p. Anna Przybylak), Grzegorz Smolak (3b, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura), Weronika Kędzierska (3e, op. p. Anna Przybylak), Julita Bącler (3a, op. p. Patrycja Kośmider), Dawid Dudek (3f, op. p. Monika Dropińska) i Aleksandra Noskowska (3d, op. p. Justyna Flis i p. Justyna Blachura).

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 

06.05.2016 r. (piątek)

Bardzo ładnie wypadliśmy w mistrzostwach miasta w lekkiej atletyce. W sumie zdobyliśmy 61 medali (!!!). Zarówno w punktacji zespołowej dziewcząt, jak i chłopców, zdobyliśmy oczywiście I miejsce w Zielonej Górze. Oto nasi medaliści:

Kategoria: juniorki młodsze

Zofia Kalembkiewicz (3g)     I miejsce         100 m

Julia Przeździeg (3e)              I miejsce         400 m

Julia Chwiałkowska (3g)        I miejsce         800 m

Milena Grochowska (3g)       I miejsce         1500 m

W.Charytoniuk, J.Przeździęg,

S.Solska, Z.Kalembkiewicz   I miejsce         4x100 m

Weronika Charytoniuk (3d)   I miejsce         skok w dal

Weronika Idzikowska (3e)     I miejsce         trójskok

Weronika Konczanin (3b)      I miejsce         rzut oszczepem

Weronika Charytoniuk (3d)   II miejsce        100 m

Magdalena Mikołajczak (3h)II miejsce        200 m

Martyna Gocek (3f)               II miejsce        400 m

Natalia Koziełło (3a)              II miejsce        800 m

Marta Bodych (3i)                II miejsce        1500 m

Natalia Jutrzenka (3e)                        II miejsce        100 mppł

Hanna Wojnicz (3f)               II miejsce        trójskok

Natalia Hołobotowska (3b)  II miejsce        pchnięcie kulą

Hanna Wojnicz (3f)               II miejsce        rzut oszczepem

Marta Rogowska (3f)             III miejsce      200 m

Agnieszka Siuta (3g)              III miejsce      100 mppł

Natalia Hołobotowska (3b)  III miejsce      skok w dal

Maria Szczepańska     (3g)     III miejsce      skok wzwyż

Agnieszka Siuta         (3g)     III miejsce      skok wzwyż

Gabriela Wyszyńska   (3g)     III miejsce      skok wzwyż

Kategoria: młodziczki

Karolina Kowalska (2h)         I miejsce         300 m

Aleksandra Dziaduszek (1d)I miejsce         600 m

Patrycja Wróbel (1d)              I miejsce         1000 m

M.Bryszewska, A.Dziaduszek,

A.Zabłocka, D.Gąsior                        I miejsce         4x100 m

Natalia Czarnecka (2e)           I miejsce         rzut dyskiem

Matylda Rusek (2d)               I miejsce         rzut oszczepem          

Adrianna Zabłocka (1g)         II miejsce        100 m

Katarzyna Sędziak (2b)         II miejsce        1000 m

Marta Nogal (2a)                    II miejsce        pchnięcie kulą

Natalia Czarnecka (2e)           II miejsce        rzut oszczepem

Dorota Gąsior(1a)                 III miejsce      100 m

Karolina Galik (2e)                III miejsce      600 m

Sara Letkiewicz (1g)              III miejsce      1000 m

Martyna Hensel (1b)              III miejsce      80 mppł

Karolina Kowalska (2h)         III miejsce      skok w dal

Kategoria: juniorzy młodsi

Mateusz Urbanowicz (3g)      I miejsce         100 m

Mateusz Urbanowicz (3g)      I miejsce         400 m

Kacper Piejko (3e)                 I miejsce         800 m

Hubert Kaczor (3i)                 I miejsce         110 mppł

Dominik Kowalski (3d)         I miejsce         skok w dal

H.Kaczor, D.Kowalski,

J.Biadalski, M.Urbanowicz    I miejsce         4x100 m

Dominik Kowalski (3d)         II miejsce        skok wzwyż

Jakub Biadalski (3e)               III miejsce      100 m

Jakub Woźniak (3i)                III miejsce      800 m

Piotr Krupiński (3b)               III miejsce      rzut dyskiem

Piotr Krupiński (3b)               III miejsce      pchnięcie kulą

Kategoria: młodzicy

Janek Ratajczak (2e)              I miejsce         600 m

Grzegorz Błaszczyk (1e)        I miejsce         1000 m

Krystian Czekalski (1h)         I miejsce         110 mppł

Krzysztof Wyrwas (2e)          I miejsce         skok w dal

Bartek Świtek (2b)                 I miejsce         pchnięcie kulą

M.Laskowski, K.Wyrwas

M.Krawczyszyn, K.Szuba     I miejsce         4x100 m

Oskar Der (1a)                       II miejsce        600 m

Krzysztof Szuba (2h)             III miejsce      100 m

Mikołaj Laskowski (1e)         III miejsce      600 m

Mateusz Nadstoga (2b)          III miejsce      1000 m

Mateusz Krawczyszyn (1h)   III miejsce      110 mppł

Tomek Gwardiak (2a)            III miejsce      pchnięcie kulą

Drużyną chłopców opiekowali się p. Piotr Mąkowski i p. Robert Sztejna, a dziewczętami p. Joanna Solan i Patrycja Matyjaszczyk.

 

06.05.2016 r. (piątek)

W bardzo ciekawy sposób gimnazjaliści uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzięki uprzejmości pracowników Teatru Lubuskiego zaopatrzyli się w stroje z epoki i zaprezentowali żywy obraz Jana Matejki, na którym artysta ukazał pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia niedawno przyjętej ustawy zasadniczej. W inscenizacji udział wzięli uczniowie klasy 2a: Alicja Albrecht, Alicja Cygańska, Sandra Cyranowska, Katarzyna Dziklińska, Arkadiusz Juszczak, Arkadiusz Konys, Arkadiusz Korczyński, Jakub Lipiński, Hanna Pieniążek, bracia Simińscy, Jakub Sułtanowski, Magdalena Szkondziak, Maciej Więckowicz i Bruno Zandek oraz Jakub Siadul i Michał Zapłata z kl. 3c. Występowi uczniów towarzyszyły informacje, kogo Matejko przedstawił na słynnym płótnie. Jak na szkolne warunki – efekt wspaniały.

Wcześniej inna grupa uczniów przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony wydarzeniom, które doprowadziły do przyjęcia pierwszej w Europie konstytucji. Osoby prowadzące, Nikola Stankowiak (3h) i Jakub Sułtanowski (2a), w przystępny sposób opisały tło historyczne, a uczennice kl. 3c (Berenika Brawer, Katarzyna Korsak i Dominika Latkowska) deklamowały wiersze, przeplatane występami chórku szkolnego, w którym wystąpiły: Magdalena Mikołajczak (3h), Kinga Rzaczkiewicz (3b), Daria Felińska (2b),  Barbara Chrześcijańska (2b), Klaudia Lokś (1g) i Anastazja Obukhova (1h). Młodzież przygotowały p. Katarzyna Machaj i p. Violetta Janecka.

06.05.2016 r. (piątek)

Obrazek z życia szkoły. Natasza Pilarska-Korczak (1e) przygotowała na lekcję historii makietę statku Wikingów, tzw. drakkar. Model zrobiony został bardzo starannie i idealnie odpowiada zrekonstruowanej w Norwegii łodzi wiosłowo-żaglowej.

06.05.2016 r. (piątek)

Do sekretariatu szkoły dotarł bardzo osobisty list, opisujący chwalebną postawę naszych uczniów, którzy w ramach Wolontariatu pomagają w Hospicjum przy ul. Prostej. Swój wolny czas na spotkania z osobami chorymi poświęcają: Wiktor Cieślak (3i), Wojciech Dudkowiak (3i), Danuta Iwanicka (3g), Hubert Kaczor (3i), Kacper Koźlarek (3e), Julia Poterała (3i), Oriana Pluta (3i), Artur Wołk-Lewanowicz (3i) i Jakub Woźniak (3i). Oto krótki fragment listu: „Uczniowie chętnie pomagają pensjonariuszom w prostych czynnościach. Zrobią herbatę, podadzą wózek czy obuwie, wyjdą z nimi na krótko spacer. (...) Są uprzejmi, uśmiechnięci i mili. Rozmawiają z pacjentami na różne tematy. Potrafią ich wysłuchać pocieszyć. (...) Dziękuję bardzo i gratuluję wspaniałego wychowania zarówno nauczycielom jak i rodzicom”.

Nic dodać, nic ująć.

 

05.05.2016 r. (czwartek)

Konrad Chrzanowski (2e), Zuzanna Florkowska (2a), Bartosz Lewandowski (2e) i Dominika Wiatrowska (2b) wzięli udział, razem z p. Kingą Puchan, w IV seminarium z cyklu „Zieleń w mieście”. Miejscem spotkania i wymiany poglądów było gościnne Zatonie. Na zakończenie zaproszono młodzież do Quest’u – edukacyjnej formy podchodów lub gier patrolowych.

 

04.05.2016 r. (środa)

Tegoroczny tytuł matematycznej „Tęgiej Głowy”, zdobywając taką samą ilość punktów, zdobyli: Aleksandra Łukasiewicz (3g) i Krystian Adamczak (2h). Wicemistrzem została Aleksandra Noskowska (3d), a trzecie miejsce przypadło Dawidowi Dudkowi (3f) i Bartoszowi Walkowskiemu (2b).

Liga Zadaniowa trwała cały rok, a jej ukoronowaniem był finałowy turniej. Oto jedno z zadań, z którym musieli się zmierzyć finaliści: Pięciu drwali rąbie pięć pieńków w ciągu pięciu minut. Ilu drwali porąbie dziesięć pieńków w ciągu 10 minut? Niestety, prawidłowej odpowiedzi nie znamy. Organizatorami cyklicznego turnieju są: p. Anna Przybylak i p. Danuta Przybyszewska – do nich więc (lub do uczestników) prosimy zwracać się z pytaniami.

 

04.05.2016 r. (środa)

Samorząd Uczniowski zaczął odliczać dni do końca roku szkolnego. Na sam widok plakatu uśmiech pojawia się na twarzy. Jutro zostanie już tylko 50 dni do wakacji.

 

03.05.2016 r. (wtorek)

Klasy 1b (wych. p. Magdalena Blicharczyk), 1h (wych. p. Piotr Mąkowski) i 2e (wych. p. Ewelina Wyrzykowska) wzięły udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3a (Michał Łysak, Kinga Filipiuk i Martyna Sztejna; op. p. Adam Szopa). Obchody miały uroczystą oprawę i odbywały się w konkatedrze pw. św. Jadwigi i przed pomnikiem konstytucyjnym, z udziałem kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego i zastalowskiej orkiestry.

Konstytucji 3 Maja, uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) ustawą zasadniczą, regulującą system prawny państwa. Wprowadzała (do tej pory obowiązujący) trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, brała pod ochronę państwa wszystkie stany i znosiła wady systemowe, takie jak liberum veto, które pozwalało jednemu posłowi unieważnić jakąkolwiek uchwałę sejmową. Wprowadzała także w miejsce demokracji szlacheckiej monarchię konstytucyjną, co spotkało się ze sprzeciwem wpływowej magnaterii, niezamierzającej poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję. Rok później obóz republikanów zawiązał w niewielkim miasteczku Targowica, w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II, konfederację w celu obalenia nowej konstytucji i przywrócenia starego ustroju Rzeczypospolitej, pod hasłami obrony zagrożonej wolności. Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, kończąc swój prawny żywot wraz z II rozbiorem Polski.

 

Imieniny obchodzą:

Aniela, Petronela, Kamila

Odwiedziło nas

1466746
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Od początku
2991
1360
15640
62263
1466746

Your IP: 185.14.151.1
2016-05-30 21:52

Logowanie