Wiadomości z życia szkoły

maj 2016

04.05.2016 r. (środa)

Tegoroczny tytuł matematycznej „Tęgiej Głowy”, zdobywając taką samą ilość punktów, zdobyli: Aleksandra Łukasiewicz (3g) i Krystian Adamczak (2h). Wicemistrzem została Aleksandra Noskowska (3d), a trzecie miejsce przypadło Dawidowi Dudkowi (3f) i Bartoszowi Walkowskiemu (2b).

Liga Zadaniowa trwała cały rok, a jej ukoronowaniem był finałowy turniej. Oto jedno z zadań, z którym musieli się zmierzyć finaliści: Pięciu drwali rąbie pięć pieńków w ciągu pięciu minut. Ilu drwali porąbie dziesięć pieńków w ciągu 10 minut? Niestety, prawidłowej odpowiedzi nie znamy. Organizatorami cyklicznego turnieju są: p. Anna Przybylak i p. Danuta Przybyszewska – do nich więc (lub do uczestników) prosimy zwracać się z pytaniami.

04.05.2016 r. (środa)

Samorząd Uczniowski zaczął odliczać dni do końca roku szkolnego. Na sam widok plakatu uśmiech pojawia się na twarzy. Jutro zostanie już tylko 50 dni do wakacji.

03.05.2016 r. (wtorek)

Klasy 1b (wych. p. Magdalena Blicharczyk), 1h (wych. p. Piotr Mąkowski) i 2e (wych. p. Ewelina Wyrzykowska) wzięły udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3a (Michał Łysak, Kinga Filipiuk i Martyna Sztejna; op. p. Adam Szopa). Obchody miały uroczystą oprawę i odbywały się w konkatedrze pw. św. Jadwigi i przed pomnikiem konstytucyjnym, z udziałem kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego i zastalowskiej orkiestry.

Konstytucji 3 Maja, uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) ustawą zasadniczą, regulującą system prawny państwa. Wprowadzała (do tej pory obowiązujący) trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, brała pod ochronę państwa wszystkie stany i znosiła wady systemowe, takie jak liberum veto, które pozwalało jednemu posłowi unieważnić jakąkolwiek uchwałę sejmową. Wprowadzała także w miejsce demokracji szlacheckiej monarchię konstytucyjną, co spotkało się ze sprzeciwem wpływowej magnaterii, niezamierzającej poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję. Rok później obóz republikanów zawiązał w niewielkim miasteczku Targowica, w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II, konfederację w celu obalenia nowej konstytucji i przywrócenia starego ustroju Rzeczypospolitej, pod hasłami obrony zagrożonej wolności. Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, kończąc swój prawny żywot wraz z II rozbiorem Polski.

Imieniny obchodzą:

Judyta, Jan, Jurand